Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, sosyal medya hesaplarından yaptığı haritalı paylaşımda önemli bilgiler verdi, uyarılarda bulundu.

Çanakkale’de çocuklar renkli bir yaz geçiriyor Çanakkale’de çocuklar renkli bir yaz geçiriyor

Perinçek sosyal medyadan şu paylaşımı yaptı “Son 24 saat içinde Köprübaşı Köyü dolayında 2 küçük deprem oldu. Tehlike arz etmiyorlar. Peki neden paylaştın diye sorduğunuz duyuyorum. Ayrıca MTA diri fay haritasında orada bir fay yok da demiş olmanız mümkün, evet MTA haritasında fay yok ama alttaki benim yaptığım ve üzerinde halen çalıştığım önümüzdeki yıllar içinde de çalışacağım haritada faylar var. Hem de onlarca fay. Bunların çoğu MTA haritasında yok. Arazi çalışmalarımda Biga Ezine haritasında çok sayıda fay haritaladım. Bu fayların bir kısmı pasif faylar fakat kalan yarısı aktif fay.  Köprübaşı Köyü dolayında da yeşil ile çizili 7 fay haritaladım. Son 24 saat içinde olan 2.1 ve 1.5 büyüklüklerde olan 2 deprem, buradaki fayların aktif olduğunu gösteriyor. Kendi haritamda MAVİ ile işaretli faylar MTA aktif fay haritasında konulmuş. Diğerlerinin çoğu MTA haritasında bulunmuyor.

Ezine ovasının altında da kırmızı ile işaretli büyük bir fay var. Bu fayı sismik kesitlerden çıkardım, yüzeyde alüvyon nedeniyle görülemiyor. Bu fay da aktif deprem oluşturma potansiyeli var. Farklı renklerde gösterilmiş faylar üzerinde çalışmam devam ediyor. Bunların aktif olup olmadıkları önümüzdeki yıllarda sürdüreceğim çalışmalarla netleşecek. Fakat şimdiden eminim, haritaya koyduğum fayların en az %50 si aktif. Sonuç yetkilileri bir kez daha uyarıyorum, Çanakkale'mizin çevresinde bulunan aktif fayların sayısı bilinenden daha fazla. Tedbir tedbir tedbir...”

Kaynak: Haber Merkezi