"Et yemeklerinize baklagiller eşlik etsin" "Et yemeklerinize baklagiller eşlik etsin"

Sınav döneminde kaygı yaşayan öğrencilere ailelerin nasıl davranması gerektiği konusunda bilgilendirme yapan Psikolog ve Psikoterapist Sümeyye Bilici, ''Öncelikle çocuğunuzun duygularını paylaşmasına izin verin ve onları yargılamadan dinleyin. Çocuk ancak karşısında onu dinleyen bir ebeveyn varsa duygusuyla yüzleşebilir. Ayrıca bu dönemde anlayışlı olmak ve sabırlı davranmak çok önemlidir'' dedi.

Sınav döneminde öğrencilerin kaygısına dikkat çeken Bilici, ''Sınav kaygısı, öğrencilerin akademik başarılarını olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Öğrenciler sınav öncesinde, sırasında veya sonrasında yaşadıkları yoğun stres ve endişe durumunu tolere etmekte problem yaşarlar. Bu durum normalde yapabildikleri soruları sınavda olması dolayısıyla yapamamalarına sebep olur. Sonuç olarak ortaya çıkan kaygı, öğrencilerin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak kendi kendini sabote etmesine sebep olur. Bu süreçte, kaygılarını yönetmekte zorlanan öğrencilerin en büyük destekçisi şüphesiz ebeveynleridir'' dedi.

''Sınav döneminde anlayışlı olmak ve sabırlı davranmak çok önemlidir''
Sınav kaygısını yönetebilmek adına sınav döneminde ailelerin yapması gerekenlerini açıklayan Bilici, ''Öncelikle çocuğunuzun duygularını paylaşmasına izin verin ve onları yargılamadan dinleyin. Çocuk ancak karşısında onu dinleyen bir ebeveyn varsa duygusuyla yüzleşebilir. Ayrıca bu dönemde anlayışlı olmak ve sabırlı davranmak çok önemlidir. Bununla birlikte aileler, çocuklarına kaygının normal olduğunu ancak bunu yönetmenin yine onların elinde olduğunu öğretmelilerdir'' şeklinde konuştu.

Takdir edebilmek
Bilici, sözlerine şöyle devam etti: ''Başarılar takdir edildikçe çoğalır. Çocukların emek verdikleri her şeyin ne kadar değerli olduğunu asıl başarının hedefe gidilen yolda özverili olmak olduğunu onlara hatırlatın.

Destekleyici ve güvenli bir aile ortamı
Öğrencilerin kaygılarıyla mücadele ederken kendilerini güvende ve desteklenmiş hissetmeleri, bu kaygıyı yönetmelerine yardımcı olur. Aileler, çocuklarına pozitif bir ev ortamı sağlayarak doğru yönetilmesi gereken bu süreçte olumlu duyguları besleyebilirler. Yıkıcı eleştirilerden ve çocukların özsaygılarını zedeleyecek tutumlardan da uzak durun.

Gerçekçi beklentiler belirlemek
Her çocuğun kapasitesi ve yetenekleri farklıdır; bu nedenle, onların bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak destek olmak gerekir. Ailelerin, çocuklarından beklentilerinin gerçekçi olması gerekir. Aşırı beklentiler, öğrencinin üzerindeki baskıyı artırabilir ve kaygıya yol açabilir.

Profesyonel yardım almak
Eğer sınav kaygısı çok yüksek seviyelere ulaşıyor ve çocuğunuzun günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa, profesyonel yardım almak önemlidir. Bir psikolog desteği alınarak kaygının yönetimi öğrenilebilir.
Unutmayın sınav geçici ama bu süreçte çocuğunuza ne hissettirdiğiniz kalıcıdır.''

Kaynak: İHA