13 kadın girişimcinin katılım sağladığı, ihracat payı en yüksek olan ürünlerden biri olarak bilinen süs bitkilerinin Çanakkale’de üretiminin arttırılmasına yönelik Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde başlatılan eğitimler kapsamında geziler ve çalışmalar sürüyor. 
 Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Ziraat Odası, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamuller İhracatçılar Birliği ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi’nin ortaklığında hayata geçirilen, girişimci kadınların üretim için eğitim aldığı ‘İhracata Yönelik Süs Bitkileri Üretim Potansiyelinin Arttırılması Projesi’ ile Çanakkale’de süs bitkileri yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, Çanakkaleli kadınlara istihdam yaratılması hedefleniyor. 

Sıcaktan bunalan kadınların vantilatör kavgası kamerada (VİDEO) Sıcaktan bunalan kadınların vantilatör kavgası kamerada (VİDEO)

 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde başlatılan çalışmalar kapsamında 13 kadın girişimci, Çanakkale Valiliği ve İl Özel İdaresi’nin de desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirdiği çeşitli  ziyaretler ile inceleme çalışmalarında bulundu. Kadın girişimciler İstanbul ziyaretinde, SS Flora Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nde düzenlenen müzayedeye katıldı ve üreticilerin müzayedeye katılması, çiçeklerin hazırlanması gibi süreçler hakkında bilgiler aldılar. Kadın girişimciler, İstanbul ziyaretinden sonra Yalova’da Türkiye’nin en büyük dış mekan süs bitkileri ihracatçıları, 44 işletmenin bir araya gelerek oluşturduğu Garden A.Ş. Süs Bitkileri Üretim Firmaları ile yine ülkemizin en büyük orkide üreticisi Solo Plant Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Ltd. Şti. ziyaret ederek eğitim aldılar. 

“Çiftçilerin gelir seviyelerini yükseltmesine yardımcı olacak” 
Projenin, Çanakkale`nin tarımsal ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan “Müdürlüğümüz öncülüğünde hayata geçirilen proje Çanakkale’nin tarımsal ekonomisine önemli katkılar sağlayacak ve bölgedeki çiftçilerin gelir seviyelerini yükseltmesine yardımcı olacak. İhracata yönelik süs bitkileri üretimi, son yıllarda Türkiye’de önemli bir potansiyel yakalayan bir tarım sektörü oldu. Çanakkale’nin coğrafi konumu ve iklim şartları da  süs bitkileri yetiştiriciliği için oldukça uygun olması nedeni ile bu projeyi hayata geçirdik” şeklinde konuştu. 

“Kadınlara hibe desteği de sağlanacak”
Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, hayata geçirdikleri proje ile bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmasını hedeflediklerini belirttiği açıklamasında “Projenin önemli bir ayağını da kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi oluşturuyor. 13 kadın çiftçinin katılımıyla başlayan projede, kadınlara süs bitkileri üretimi ve pazarlaması konusunda eğitim veriliyor. Böylece, kadınların bu alanda girişimci olmaları ve kendi işlerini kurmaları teşvik ediliyor. Proje kapsamında, kadınlara hibe desteği de sağlanacak. Süs Bitkileri Sektörü Çanakkale’ye Yeni Bir Fırsat Sunuyor Süs bitkileri sektörü, son yıllarda Türkiye’de hızlı bir şekilde büyüyen bir sektör.​ Özellikle ihracat potansiyeli yüksek olan bu sektör, Çanakkale gibi tarıma elverişli bölgelere yeni bir fırsat sunuyor. Çanakkale’de hayata geçirilen proje ile bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulması hedefleniyor" ifadelerini kullandı. 
 

Muhabir: Senem Erdem İnal