15 Nisan'da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. 2023-2024 su ürünleri av sezonu başlangıcıyla birlikte, Çanakkaleli balıkçılar denizlere açılarak 'Vira Bismillah' dedi. Denizlerde av sezonunun başlaması, balık tezgahlarının hareketlenmesine neden oldu.

Palamut Tezgahlarda
Çanakkale'de balık tezgahları, çeşit çeşit balıklarla dolup taşıyor. Sezonun güzel başladığını ifade eden balıkçılar, fiyatların uygun olduğunu ve vatandaşların memnun olduğunu belirtiyor. Sezonun ilk palamutları, tanesi 80 liradan tezgahlarda yerini aldı. Çanakkale Balık Hali'nde ki diğer balıkların fiyatı ise, hamsi, istavrit ve sardalye 100, çipura 200, Karadeniz mezgiti 120, levrek 220, karides 150 ve kupa balığı 100 liradan satılıyor.

Balık Tutkunları İçin Lezzet Şöleni
Balık satıcılarından Volkan Kaşıkçı, "Genel olarak sezonda aşırı bir bolluk yok. Palamut yeni yeni yüzünü göstermeye başladı. Palamut tezgahlara yeni düşmeye başladı. Tanesi 80 lira civarında satılıyor. Sardalye, hamsi bol. Vatandaşların alabilecekleri balıklar var. Palamutta bir bolluk ummuyoruz ama lüfer ve çinekop da umuyoruz. Palamutta geçen yıl fiyatlar 40-50 lira civarındaydı. Bu sene 80-100 lira civarında gidiyor. Et fiyatlarına göre baktığımız da tabiki uygun. Protein olarak şuan en uygun balık" dedi.

‘’ Bir Tane Palamut Kiloluk Olduğundan Üç Kişiyi Doyuruyor’’
Balıkların denizlerde çokluğundan ve boyutlarının büyüklüğünden bahseden balık halinde esnaflık yapan Onur Öget ise, "Sezonumuz güzel başladı. İnce balık sardalye, hamsi, istavrit bunun haricinde Karadeniz mezgiti, tekir halkın istediği tüm balıklar var. Fiyatlardan şuan da halk da memnun. Fiyatlar ne çok pahalı ne çok ucuz. Tam orta derecede gidiyor. Palamut yeni yeni çıkmaya başladı. Tanesini 80 liradan satıyoruz. Birazcık daha bollaşır ve büyür. Gramaj olarak artar. Tanesi 80-100 lira arasında çok bir şey değişeceğini düşünmüyorum ama şu piyasaya baktığımız zaman ete göre iyi. Çünkü bir tane palamut kiloluk olduğundan üç kişiyi doyuruyor. Bu da halkın talebini arttırıyor" şeklinde konuştu.

Haber: Veysel Akın Salkın

Editör: Boğaz Gazetesi