Etkinlik, Biga Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi ve öğretmenlere yönelik kapsamlı bir bilgilendirme yapıldı. Biga Devlet Hastanesi'nden Dr. Gökhan Mert Aziret, etkinliğin konuşmacısı olarak kronik hastalıklar hakkında detaylı bilgiler verdi. Dr. Aziret, kronik hastalıkların genellikle bir yıl veya daha uzun süreli tedavi gerektiren ve hastanın günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen rahatsızlıklar olduğunu belirtti. Bu hastalıkların erken tanı ve tedavi süreçlerinin önemine vurgu yaptı.

Kronik Hastalıkların Tanımı ve Önemi

Adenovirüs ve yaz COVID’ine karşı doğal yollarla beslenmenin önemi Adenovirüs ve yaz COVID’ine karşı doğal yollarla beslenmenin önemi

Dr. Aziret, kronik hastalıkların tanımını yaparak, bu hastalıkların neden olduğu zorlukları ve sağlık sistemine olan etkilerini anlattı. Özellikle diyabet, hipertansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kalp hastalıkları gibi yaygın kronik rahatsızlıklar hakkında bilgi verdi. Kronik hastalıkların erken teşhis edilmesinin ve düzenli takip edilmesinin, hastaların yaşam kalitesini artırmada kritik rol oynadığını söyledi.Kronik hastalıkların kabaca bir seneden uzun süreli tedavi gerektiren ya da hastanın günlük yaşamında bir seneden fazla kısıtlamaya neden olan hastalık grubu olduğunu ifade eden Dr. Gökhan Mert Aziret, "Kronik hastalıklar, Birden fazla faktöre bağlı olarak gelişen, kompleks hastalıklardır.  Gelişimi uzun süren, bazı hastalarda herhangi bir belirtiye sebep olmadan ilerleyen rahatsızlıklar  şeklinde ilerler.   Hastalığın uzun süre devam etmesi, hastada başka sağlık sorunlarına da yol açabilir ve hastada işlevsellik kaybına neden olabilir.   Toplum içerisinde çok farklı kronik hastalığa sahip kişiler bulunur. Ancak bazı kronik hastalıklar, diğerlerine göre çok daha yaygın olarak görülür. En sık görülen kronik hastalıklar ise  diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, eklem iltihabı, astım, Alzheimer, kemik erimesi, depresyon  ve kanser bunların başında gelir. Kronik hastalıkların toplumda pek çok kişiyi etkilediği düşünülürse bu hastalıkların tamamen tedavi edilememesi olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle kronik hastalıkların daha az kişiyi etkilemesi, toplum sağlığı açısından hedeflenen bir durumdur” dedi.

Muhabir: Şahver Banu Çağlak