Meydandaki fıstık çamı ağaçlarının kuruması, gövdelerinde oluşan çürümeler ve ağaç zararlısı böcekler tarafından ağaç gövdelerinin iç kısımlarında meydana gelen tahribatlar nedeniyle risk tespit edilirken, belediye harekete geçti. Risk tespit edilen fıstık çamlarının kesilerek, yerine meşe ağaçları dikileceği aktarıldı.

Konuya ilişkin Çanakkale Belediye internet sitesinden yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ve  risk taşıdığı tespit edilen fıstık çamı ağaçlarının yerine yöremizde doğal olarak bulunan meşe ağaçları dikilecek. Konuya ilişkin Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkililerince yapılan incelemelerde, Cumhuriyet Meydanında bulunan fıstık çamı ağaçlarının tamamen kuruması, gövdelerinde oluşan çürümeler ve ağaç zararlısı böcekler tarafından ağaç gövdelerinin iç kısımlarında meydana gelen tahribatlar nedeniyle risk tespit edilmiştir. Bu halleri ile devrilme olasılığı taşıyan beş adet fıstık çamı ağacı için Orman Genel Müdürlüğüne bağlı yetkililerden de alınan onay ve kesim raporu ile kesim işlemi gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Önümüzdeki hafta kesimi gerçekleştirilecek ağaçların yerine yöremizde doğal olarak bulunan meşe ağaçları dikilecektir. Hemşehrilerimizin bilgisine sunarız” denildi.

İkinci el araç alışverişinde ekspertiz kontrolü büyük önem taşıyor İkinci el araç alışverişinde ekspertiz kontrolü büyük önem taşıyor

Kaynak: Haber Merkezi