Çanakkale Savaşları'nın tarihi mekanlarına ev sahipliği yapan Gelibolu Yarımadası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen "2'nci Yüzyıla Omuz Omuza" sloganıyla 8. kez Gelibolu Maratonu'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Gelibolu Maratonu'nun tanıtımı için özel bir basın lansmanı Anadolu Hamidiye Tabyası'nda gerçekleştirildi. Lansmana, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan ile kentte görev yapan basın mensupları katıldı. Maratonun bu yılki teması ve katılımcılar hakkında detaylar basın mensuplarıyla paylaşıldı.

14 Farklı Ülkeden 2 Bin 237 Sporcu Kayıt Yaptırdı
Uluslararası Gelibolu Maratonu, geçtiğimiz yedi yıldır binlerce sporcuyu Tarihi Alan'da ağırlıyor ve bu yıl da büyük bir katılım bekleniyor. Uluslararası Gelibolu Maratonu, bu sene 14 farklı ülkeden 2 bin 237 sporcu tarafından büyük ilgi gördü. Maraton, 4 farklı kategoride düzenlenecek ve 24 Eylül Pazar günü saat 09.00'da Namazgah Tabyası'ndan başlayacak. Bu yıl maratona şu ana kadar 67 kişi maraton koşucusu, 290 kişi yarı maraton koşucusu, 680 kişi 10 kilometre koşucusu ve bin 200 kişi halk koşusuna (1915 metre) katılmak için kayıt yaptırdı. Katılımcılar, tarihi ve doğal güzelliklerle çevrili bu özel alanda spor yapma fırsatı bulacak.

‘’Çanakkale Kahramanlığını Düşünerek Bir Zaman Geçireceğiz’’
Lansmanda maraton hakkında bilgi veren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Tarihi Alan’da bir etkinliğin daha heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, “Tarihi Alan ile ilgili bizim bir hayalimiz vardı; Türkiye’nin, hatta dünyanın buluşma noktası haline getirmek. Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale’ye herkes gelsin anlayışıyla burada etkinlikler yapıyoruz. Bir güzel etkinliği daha 24 Eylül’de Pazar günü hep beraber gerçekleştireceğiz. Tarihi Alan’da Gelibolu Maratonu’nu hep beraber yapacağız. Bu maratonda her yıl olduğu gibi harika bir tematik parkurda ve dünyanın en güzel parkurunda insanlarımız koşacak. Yine bir kez daha Tarihi Alan buluşma noktası olacak. Binlerce sporcu Tarihi Alan’a gelmiş olacak. 14 farklı ülkeden sporcunun katılacağı maratonda binlerce yarışmacı olacak. 2 bin civarında sporcu gelecek. Halk yürüyüşüyle beraberde 3 bin 500 kişi Pazar günü Tarihi Alan’da buluşmuş olacak. Çanakkale Boğazı’nın kıyısında yeşilliğin içerisinde burada hep birlikte Çanakkale ruhunu teneffüs ederek ve bu seneki ana fikrimiz etrafında omuz omuza hep beraber o güzelliği yaşayarak, Çanakkale kahramanlığını düşünerek bir zaman geçireceğiz” diye konuştu.

Gelibolu Maratonu: Tarih, Doğa ve Sporun Buluşma Noktası
Gelibolu Maratonu, tarih, doğa ve sporun eşsiz bir birleşimini sunan özel bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Katılımcılar, Çanakkale Savaşları'nın izlerini taşıyan bu topraklarda koşmanın ayrıcalığını yaşayacaklar. Ayrıca, farklı ülkelerden gelen sporcuların buluştuğu maraton, kültürel ve spor etkileşimine de önemli bir katkı sağlayacak.

Haber: Veysel Akın Salkın

Editör: Boğaz Gazetesi