Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde sergilenen arkeolojik eserler, olası depremlerde zarar görmemesi için müze mumuyla sabitleniyor. Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmada müzede bulunan yaklaşık 4 bin adet eser sabitlendi.

Tarihi eserlerin sabitlenmesi çalışması ile tarihi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara sağlam bir şekilde aktarılması amaçlanıyor.

Tarihi bir albüm daha Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına bağışlandı Tarihi bir albüm daha Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına bağışlandı


Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu yaptığı açıklamada, "2020 yılında başlatılan çalışma sonrasında müzemizdeki arkeolojik eserler, müze mumuyla sabitlendi. Müze mumu arkeolojik eserlerin yapısına, özelliğine hiçbir şekilde zarar vermeyen cinsten bir madde. Hem takması kolay, hem de sökmesi kolay bir madde. Buradaki amaç, birinci derecede deprem kuşağında bulunan Tekirdağ’da, olası bir deprem karşısında bu eserlerin zarar görmemesi ve eserlerin gelecek kuşaklara aktarılmasıdır" dedi.

Editör: Boğaz Gazetesi