12 metre boyunda, oturma ve ayakta olmak üzere 102 yolcu kapasiteli otobüsler Devlet Malzeme Ofisi (DMO) desteği 22 milyon liraya alınarak, Çanakkale Belediyesi filosuna kazandırıldı. 

Çanakkale Belediyesi Şehir içi toplu taşıma filosuna katılan 4 otobüsün tanıtımı Halk Otobüsleri Garajı'nda gerçekleşti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere, CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ile belediye birim müdürlerinin katıldığı programda, Ulaşım Hizmetleri Müdür Hayati Gürses tarafından yeni otobüslerle ilgili teknik bilgiler verildi. 

Gürses yaptığı konuşmada, “Dört adet 2024 model, 12 metrelik,, engelli taşımaya uygun alçak tabanlı 102 kişilik otobüs almış bulunmaktayız. Bu otobüslerimizi DMO devlet malzeme ofisi aracılığıyla aldık. En uygun teklifi veren firmadan daha önce de BMC almıştık. Ondan önce Mercedes almıştık. Bu defa Otokar firma istediğimiz teklifi verdi. Burada daha önce 19 olan şehir içi toplu taşıma, otobüs sayımız bununla birlikte 23’e çıktı. Bu otobüslerimize özellikle yoğun olan üniversite hatlarında çalıştıracağız. Bu seneki otobüslerimizde bazı teknik özellikleri geliştirdiler. Özellikle elektrik sisteminde arka tarafta bulunan elektrik panosunu dış şartlardan zarar görmesin diye içeri aldılar. Daha kapalı güvenli hale getirdiler. Bir de sürücülerimiz kışın araç içi soğumasın, yazın da ısınmasın diyerek de kullanmadıklarında çalışır vaziyette bırakıyorlar bu otobüsleri. Bu da yakıt sarfiyatını arttırıyordu. Bunun için de firma otobüsü geliştirdi. 12 dakika içerisinde otobüse herhangi bir müdahale yapılmazsa otomatik olarak stop ediyorlar” dedi.

Yeni otobüslerin Çanakkale hayırlı olması temennisinde bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Otobüs sayımız 23 ama normal hedefimiz daha fazla sayıda otobüs almak ve toplu taşımada kapasiteyi arttırmak. Hem kent büyüyor hem yolcu sayısı artıyor. Bizim bunu teşvik etmemiz lazım. Toplu taşımayı teşvik etmemiz için de araçlarımızı iyileştirmemiz lazım. Bunları büyütmemiz lazım, yenileştirmemiz lazım. Tabii bütçe meselesi, bütçemiz olarak verdikçe yapıyoruz. İşte bu yıl yeni bütçeyle beraber dört taneyi alabilme fırsatı bulduk. İller Bankası'ndan maalesef kredi alamıyoruz. Alabilsek aslında bir seferde 20-25 tane otobüs alabiliriz. Böyle bir kredimiz var ama maalesef İller Bankası özellikle CHP'li belediyelere kredi vermekte biraz cimri davranıyor

Otobüslerimizde kadın şoför teşvik ediyoruz. Şu an itibariyle üç tane belediyemizin bünyesinde kadın şoförümüz var. İki tane de halk otobüsleri, özel otobüslerde var. Duyuruyoruz, teşvik ediyoruz. Daha çok kadın müracaat etsin, şoför olsun diye. Umarım bu şoförlerimiz de göre göre, tanıya tanıya yeni genç kadınlarımız da en azından heveslenir diye düşünüyorum.

Ulaşımdaki kapasitemizi arttırmak çok önemli. Üniversite kentiyiz, özellikle bu otobüsler üniversite şehir arasındaki güzergahlarda çalışacak. Yurtlar arası, yurtlardan üniversiteye geçişte veya yurtlardan kente girişteki ulaşım hizmetlerinde kullanılacak” diye konuştu.

Haber: Coşkun Balcı