Geleneksel olarak her yıl dağıtılan keşkek, pilav, ve ana yemekler gibi ikramlar, köy hayırlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Aşağıokçular Köyü, Kirazlı Köyü ve Çan İlçesi Süle Mahallesinde düzenlenen hayırlar, köylerin sosyal hayatında önemli bir yer tutuyor. Kökleri Türk kültürünün en eski uygulamalarına dayanan ve dinimizin önceliklerinden olan yardımlaşma geleneği, Çanakkale köylerinde düzenlenen köy hayırlarıyla gelecek nesillere aktarılıyor. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilen köy hayırları, diğer adıyla Çiftçi Bayramı olarak da biliniyor. Bu geleneksel etkinlikler, köylerde bir araya gelen vatandaşları bir araya getirerek, dayanışma ve birlik duygularını pekiştiriyor.

Marmara Belediyeler Birliği'nden çarpıcı sokak hayvanları raporu Marmara Belediyeler Birliği'nden çarpıcı sokak hayvanları raporu

Vali Aktaş'ın Katılımıyla Köy Hayırları
Hafta sonu düzenlenen Aşağıokçular Köyü, Kirazlı Köyü ve Çan İlçesi Süle Mahallesi köy hayırlarına Vali İlhami Aktaş da katıldı. Misafirlere ikramlar yapılan ve geleneksel oyunlarla renklenen etkinliklerde, vatandaşlar bir araya gelerek hoş vakit geçirdi. Vali Aktaş, köy muhtarlarıyla görüşerek, davetleri için teşekkür etti ve hayırların kabul olmasını diledi.

Muhabir: Şahver Banu Çağlak