Vali İlhami Aktaş, 1915 Çanakkale Köprüsü Canlı Hayvan Kontrol Noktasında incelemelerde bulundu Vali İlhami Aktaş, 1915 Çanakkale Köprüsü Canlı Hayvan Kontrol Noktasında incelemelerde bulundu

Çanakkale Havalimanı'nda düzenlenen uğurlama programında 192 kişilik ilk kafile, dualar ve ilahiler eşliğinde yola çıktı. Çanakkale Havalimanı gidiş terminalinde gerçekleştirilen uğurlama törenine, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Bal, Kafile Başkanı Yenice İlçe Müftüsü Metin Güvenir, kafile görevlileri, hacı adayları ve onların yakınları katıldı. Tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tekbirlerle başladı. Ardından İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Bal, hacı adaylarına hitap ederek, yolculukları ve ibadetleri için dua etti. Dua töreni sonrasında hacı adayları, yakınlarıyla helalleşerek vedalaştı. Gözyaşları ve duygusal anların yaşandığı vedalaşmanın ardından, hacı adayları kutsal topraklara gitmek üzere yola koyuldular. Tekbir, telbiye ve ilahilerle süslenen uğurlama töreni, hacı adaylarının kutsal görevlerini yerine getirmek üzere başladıkları yolculuğa anlam kattı.

Kutsal Yolculuk BaşladıÇanakkale’den kutsal topraklara uğurlanan 1. Kafile, kutsal yolculuklarının ilk adımını atarak, hac ibadetlerini yerine getirmek üzere yola çıktı. Hacı adaylarının Mekke ve Medine'de ibadetlerini gerçekleştirmeleri ve sağ salim dönmeleri için dualar edilerek, uğurlama töreni sona erdi.

Muhabir: Şahver Banu Çağlak