Bu kapsamda, Çanakkale Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Tören, çevre bilincini artırmak ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlendi. Tören, Çanakkale Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen'in Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Müdür Çelen, yaptığı konuşmada, çevre korumanın önemine vurgu yaparak, bu tür etkinliklerin farkındalık oluşturma açısından kritik olduğunu belirtti. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Çevre Bilinci ve Farkındalık
Çanakkale'de hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam edecek. Çevre yürüyüşleri, ağaç dikim etkinlikleri, atık toplama kampanyaları ve çevre bilinci oluşturma seminerleri gibi etkinliklerle hafta boyunca çevre korumanın önemi vurgulanacak. Ayrıca, okullarda düzenlenen çevre konulu yarışmalar ve sergiler ile öğrencilerin çevre bilinci artırılacak. Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Çanakkale Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, "Anayasamızın 56. maddesinde belirtildiği üzere, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı vardır. Çevreyi geliştirmek, sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemek hem devletin hem de vatandaşların sorumluluğundadır. Bu kapsamda, çevreyi korumak, çevre kirliliğini önlemek ve çevre sorunlarını minimum seviyeye indirmek için, öncelikle çevre değerlerinin mevcut durumunun tespit edilmesi, çevreye ilişkin bilgi ve verinin toplanması, sınıflandırılması ve işlenerek bilgiye dönüştürülmesi gerekmektedir. Dünyamız, bize çocuklarımızın emanetidir. Sürdürülebilir ve kaliteli bir çevrede yaşamak için "Hepimizin Bir Dünyası Var" sloganıyla bu yılki Türkiye Çevre Haftası etkinliklerinde, vatandaşlarımızda çevre bilinci oluşturmayı ve çocuklarımızın emanetine sahip çıktığımızı göstermeyi hedefliyoruz. Yarının büyüklerine çevre bilincini aşılamak hepimizin en önemli görevlerinden biridir. Hz. Peygamberimiz, "Kıyamet kopmakta iken bile elinde bir ağaç fidanı olan eğer zaman buluyorsa onu diksin." diyerek ağacın, ormanın ve doğanın önemini vurgulamıştır. Anafartalar Kahramanı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de, "Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur." ve "Yarının doğası bugünden yaratılır" sözleriyle doğanın korunmasının önemini anlatmıştır" dedi.

''%60’a Ulaşmayı Hedefliyoruz''
 Müdür Çelen konuşmasının devamında şunlarıda söyledi.
 "Son yıllarda yürüttüğümüz en başarılı projelerden biri de "Sıfır Atık Projesi"dir. Bu proje kapsamında, 2017’de %13 olan geri kazanım oranımızı 2023’te %34,92’ye çıkardık. 2035 yılında ise %60’a ulaşmayı hedefliyoruz. Bu süreçte, 185 bin binada sıfır atık yönetim sistemine geçtik ve 21 milyon kişiye eğitim verdik. Projemizin etkisiyle 29,3 milyon ton kağıt-karton, 7,8 milyon ton plastik, 2,9 milyon ton cam, 3,7 milyon ton metal ve 16,2 milyon ton organik ve diğer geri dönüştürülebilir atıklar ekonomiye kazandırıldı. Ayrıca, 59,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi, 498 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı, 819 milyon m³ su tasarrufu sağlandı ve 2,6 milyar kWh enerji tasarrufu elde edildi. Sıfır Atık Projesi sayesinde hem çevresel kirliliğin azaltılması hem de doğal kaynakların daha verimli kullanılması sağlanmıştır.  Beş bin yıllık uygarlıkların beşiği olan, mavi ve yeşilin kucaklaştığı, Homeros’un İlyadası ile destanlaşmış, tarihe yön veren Çanakkale Savaşı'na sahne olmuş ve dünyanın en önemli su yollarından biri olan Dardanel’in iki yakasında yer alan bu güzel ilimiz, sayısız doğal ve tarihi değere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, antik çağın önemli felsefe merkezlerinden biri olan Assos ve burada yaşamış olan ünlü filozof Aristoteles'in mirası, bu bölgenin kültürel zenginliğini daha da artırmaktadır. Bu eşsiz mirası koruyarak gelecek nesillere aktarmak hepimizin ortak amacıdır. Bölgenin doğal güzelliklerini ve tarihi mirasını koruyarak gelecek nesillere aktarmak için hepimize büyük görevler düşüyor. Bu yıl Türkiye Çevre Haftası kapsamında, ilimizde düzenlenecek olan etkinlikler arasında çevre ve deniz temizliği çalışmaları, bisiklet turu ve çocuklara yönelik çevre bilinci eğitimleri yer almaktadır. Türkiye Çevre Haftası’nın tüm ülkede aynı anda yapılan etkinliklerle çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığı artırmasını temenni ediyorum. Gelecek nesillere sürdürülebilir, daha temiz ve hak ettikleri gibi bir dünya bırakmak için herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum" 

Çevre Koruma ve Gelecek Nesiller
Çevre Haftası etkinlikleri, doğanın korunması ve çevre bilincinin yaygınlaştırılması açısından büyük önem taşıyor. Çanakkale Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün düzenlediği bu tören ve hafta boyunca yapılacak diğer etkinlikler, çevre korumanın toplumsal bir sorumluluk olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Her bireyin doğaya karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

Yaklaşık 22 saatin sonunda kontrol altına alındı Yaklaşık 22 saatin sonunda kontrol altına alındı

Çanakkale'de düzenlenen Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri, doğayı koruma ve çevre bilincini artırma amacıyla çeşitli programlarla devam edecek. Bu etkinlikler, çevreye duyarlılığı artırarak, daha sürdürülebilir bir gelecek için önemli adımlar atılmasını sağlayacak.

Muhabir: Veysel Akın Salkın