Jandarma, terörle mücadele başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında düzenlediği operasyonlarla ülkemizi düşmanlara karşı savunan, doğal afetlerde vatandaşın yanında olan ve ihtiyaç duyulduğunda tereddütsüz hizmet eden bir kuruluş olarak biliniyor. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Çanakkale Jandarma Komutanlığı tarafından çelenk koyma programı düzenlendi.  Atatürk Anıtına çelenk bırakılmasının ardından başlayan tören Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşı ile devam etti. Çanakkale Jandarma Komutanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene l Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi Akman, Jandarma Eğitim Merkez Komutanı J. Albay Ufuk Yetiş, Jandarma Özel Merkez Eğitim Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Çakır, İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG. Yrb. Ercan Oran, Jandarma ve Emniyet teşkilatı mensupları  ve gaziler katıldı. 

Jandarma Teşkilatının  185. Kuruluş Yıldönümü dolayısı ile Vali İlhami Aktaş da bir mesaj yayınladı. Aktaş, yayınladığı mesajında şunlar kaydedildi.

'Demokrasi için kurşun yedim' 'Demokrasi için kurşun yedim'

“14 Haziran 1839 yılında kurulan devletimizin en eski ve en köklü kurumlarından biri olan Jandarma Teşkilatımızın 185. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Devletimizin bekası, güvenliği ve huzurunun temininde modern yapısı iyi eğitimli personeli ve özverili çalışmalarıyla örnek olan Jandarma Teşkilatımız Aziz Milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Milletimizin birlik ve beraberliğini korumak için kurulduğu günden bu yana büyük fedakarlıklarla canla başla çalışan Jandarma Teşkilatımız; göçmen kaçakçılığı, asayiş, terörle mücadele, trafik, uyuşturucu ticareti ve sorumluluk alanına giren diğer konularda üstün başarılara imza atmış ve atmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Jandarma Teşkilatımızın 185. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başarılı    çalışmalarının devamını diliyorum. Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlık ve mutluluk diliyorum” 

Törende bir konuşma yapan Jandarma Personel Kıdemli Çavuş Evren Ecer, jandarma teşkilatının tarihçesini okudu. Jandarma teşkilatının tarihçesinin okunmasının ardından  Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören sona erdi. 

Muhabir: Senem Erdem İnal