Dün (13 Haziran Perşembe)  Biga ilçesi Eskibalıklı Köyünde oluşan 3,9 büyüklüğündeki depremle sallanan Çanakkale’deki faylarda kıpırdanmalar devam ediyor. Biga, Lapseki, Gelibolu başta olmak üzere bazı bölgelerde hissedilen dünkü yer hareketinin ardından, mikro depremler de yaşanmaya devam ediyor. Bugün (14 Haziran Cuma) sabahın erken saatlerinde de Çanakkale’nin farklı yerlerinde; Richter ölçeğinde genellikle 2.0 ve daha düşük büyüklükteki olan; genellikle yüzeyde hissedilmeyen, sismik ağlar veya hassas sismografik ekipmanlar tarafından algılanan mikro depremler oluştu.

Çanakkale’de Ege Optik’in sahibi genç yaşta hayata veda etti Çanakkale’de Ege Optik’in sahibi genç yaşta hayata veda etti

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) verilerine göre; saat 05:59’da merkez üssü Çanakkale’nin Biga ilçesi, Ayıtdere Köyü olan bir sarsıntı kaydedildi. Yaklaşık 40 dakika sonra ise saatler 06:41’i gösterdiğinde bu kez Ayvacık ilçesi Gülpınar Köyünde deprem oluştuğu görüldü. Ufak çaplı sarsıntılar hissedilmediğinden herhangi bir paniğe yol açmazken, son günlerde fay hatlarındaki hareketlilik ise dikkat çekti.

Muhabir: Veysel Akın Salkın