Törenler, deniz şehitleri anısına Atatürk Anıtı'na ve Çanakkale Boğazı'na çelenk bırakılmasıyla başladı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörlerin Boğaz'da gerçekleştirdiği su gösterisi ise izleyenlere görsel bir şölen sundu. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları, saat 09.00'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle başladı. Törene, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG.Yb. Ercan Oran, Belediye Başkan Vekili Nurcan Bingöl, Liman Başkanı Mehmet Kürşat Biçici, gemi acentalarının yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Tören, Çanakkale Liman Başkanı Mehmet Kürşat Biçici'nin Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Ardından, deniz şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Kıyı Emniyeti'nden Su Gösterisi
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörler, Çanakkale Boğazı'nda su gösterisi gerçekleştirdi. Gösteri, izleyenlere görsel bir şölen sunarken, denizcilik ve kabotajın önemini bir kez daha vurguladı. Römorkörlerin senkronize hareketleri ve su püskürtmeleri, törene ayrı bir renk kattı. Çanakkale Liman Başkanı Mehmet Kürşat Biçici törende yaptığı konuşmada, “Bağımsızlığımızın kazanılmasından sonra 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girer Kabotaj Kanunu ekonomik bağımsızlığımızın kazanılmasında önemli bir mihenk taşı olarak cumhuriyet tarihimizdeki yerini almıştır. Bu kanun ile denizlerimizdeki ve limanlarımızdaki ticaret hakkı yeniden düzenlenmiş ve yabancıların elinde bulunan karasularımızdaki ticaret ve seyir sefer hakkı Türk vatandaşlarına verilmiştir. Bu itibarla denize dönen her gücün ve her gönlün bu ülke için kazanç olması adına Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı bütün halkımızla beraber tutmamaktayız. Tarih boyunca denizlere hakim olan milletlerin dünyaya hakim oldukları bilmektedir. Bu dönemde denizciliği sevmek, denizleri korumak ve gençlerimize deniz sevgisini öğretmek Türk milletinin sorumluluğundadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi ‘yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kafi değildir. Muhakkak bu ufkun ötesinde görmesi ve bilmesi lazımdır'. Bu sözü pruvamız olarak alıp ülkemizin dünya denizciliğinde söz sahip olması yönünde emin adımlarla ilerlemesi için hep birlikte denizciliğimize gereken imanı vermeliyiz” dedi.

Çanakkale ekiplerinin desteğiyle yangın söndürüldü Çanakkale ekiplerinin desteğiyle yangın söndürüldü

 Çanakkale Boğazı'ndaki törene geçilirken katılımcılar, feribot ile denize açıldı. Deniz şehitleri anısına Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Belediye Başkan Vekili Nurcan Bingöl ve Liman Başkanı Mehmet Kürşat Biçici , feribot ile denize açılarak boğaza çelenk bıraktılar.

3151E0D6 C82F 462F B368 F3B57E2Ac3E2B0C0208E 8813 4B81 A514 6207C57C2C8A3E9474F1 B91C 40C9 A16F 5Ed202651Efa


 

Muhabir: Veysel Akın Salkın