Bu tehlikeye karşı, Çanakkale İl Orman Müdürlüğü tarafından önemli bir uyarı yapıldı. Müdürlük, özellikle tarım alanlarında anız yakılmaması gerektiğini vurguladı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı açıklamada tarım alanlarında bahçe temizliği sonrası oluşan atıkların ve anızların yakılmaması gerektiğini belirtti. Açıklamada, anız yakmanın orman yangınlarına neden olabileceği ve bu nedenle bu tür uygulamalardan kaçınılması gerektiği ifade edildi. Ayrıca, hasat sonrası ormana sınır olan yerlerde 5-10 metre içeriden sürüm yapılmasının yangınları önlemek adına büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Hasat Önlemleri
Müdürlük, biçerdöver kullanıcıları için de önemli bir uyarıda bulundu. Açıklamada, iki adet 6 kilogramlık yangın söndürme tüpü olmayan biçerdöverlerin hasada başlamaması gerektiği belirtildi. Bu önlemin, olası yangınlara karşı alınacak ilk tedbirler arasında olduğu ve yangınların kontrol altına alınmasında büyük rol oynayacağı ifade edildi.

Yangın Söndürme Tüpleri
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yangın söndürme tüplerinin önemine dikkat çekerek, tüm biçerdöverlerde bu tüplerin bulundurulması gerektiğini belirtti. Yangın söndürme tüplerinin, yangınların ilk aşamada kontrol altına alınması ve büyümesinin önlenmesi için hayati öneme sahip olduğu vurgulandı.

Çanakkale'de öğrencilere ebelik mesleği tanıtıldı Çanakkale'de öğrencilere ebelik mesleği tanıtıldı

Tedbir ve Dikkat Çağrısı
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı açıklamada vatandaşları yangınlara karşı tedbirli ve dikkatli olmaya çağırdı. Özellikle tarım alanlarında çalışan üreticilerin yangın riskine karşı daha duyarlı olmaları gerektiği belirtildi. Ayrıca, yangın riskinin yüksek olduğu dönemlerde vatandaşların herhangi bir ateşli etkinlikten kaçınmaları gerektiği ifade edildi. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi.

''Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle olası orman yangınlarına karşı tarım alanlarında bahçe temizliği sonrası oluşan atıkların ve anızların yakılmaması, hasat sonrası ormana sınır olan yerlerde 5-10 metre içeriden sürüm yapılması yangınların önlenmesi adına büyük önem arz etmektedir.
Ayrıca 2 adet 6 kilogramlık yangın söndürme tüpü olmayan biçerdöverlerin hasada başlatılmaması gerekmektedir. Yangınlara karşı tedbirli ve dikkatli olalım'' 

Muhabir: Coşkun Balcı