CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, Çanakkale Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, emekli sendika üyeleri, emekliler ve vatandaşların katıldığı basın açıklamasında, emeklilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenecek mitinge katılımın önemi vurgulandı. Gürbüz, yaptığı açıklamada, "Emeklilerimizin sesini duyurmak ve haklarını savunmak için tüm vatandaşlarımızı Tandoğan Meydanı'na davet ediyoruz" dedi. Bu çağrı, Çanakkale İskele Meydanı'nda düzenlenen eş zamanlı bir basın toplantısıyla duyuruldu.

Emekliler ve Sendika Üyelerinden Destek
Basın açıklamasında söz alan emekli sendika üyeleri, emeklilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, mitingin bu konuda önemli bir adım olacağını ifade ettiler. Emekliler, yaşadıkları ekonomik zorluklar ve sosyal haklarının korunması için hükümete seslerini duyurmayı amaçladıklarını dile getirdiler. Sendika üyeleri, emeklilerin toplumsal yaşamda daha aktif ve etkili bir rol alması gerektiğini vurguladı.  Basın açıklamasını okuyan CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!" dedi. 

Çanakkale’de yangına yakın yaşayan köylüler uyarıldı ‘teyakkuzda olun’ (VİDEO) Çanakkale’de yangına yakın yaşayan köylüler uyarıldı ‘teyakkuzda olun’ (VİDEO)

''Emekliler Lütuf değil, Hakkını İstiyor''
Levent Gürbüz'ün açıklamalarının devamında, Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emeklilerin bugün olağanüstü yoksulluğun pençesinde olduğunu ifade eden Başkan Gürbüz, "Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıdaenerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Muhabir: Senem Erdem İnal