Baharatlar mutfaklarda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Birçok baharatında faydaları çoktur.Bu baharatlardan bazılarının faydaları konusunda Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Zencefil
Tam bir bağışıklık güçlendiricidir , bakteri ve virüslerin vücuda girmesini engelleyerek hastalanma riskini azaltır. Kas ağrılarını azaltır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek kansere karşı korur.

Tarçın
Kan şekerini regüle ederek kan şekerini düzenler .kanın pıhtılaşmasını engelleyerek dolaşımı düzeltir. Böylece kolesterolde kısmen denegelenmiş olur. Son yapılan araştırmalar göre tarçın sakızı çiğnemek hafızayı güçlendirerek alzheimer riskini azaltıyor.

Kekik
Kalp ritminin düzenlenmesini sağlayarak kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Diş eti problemlerinde de düzenli kullanıldığı takdirde olumlu sonuçlar verir.

Zerdeçal
Tam bir şifa deposudur antiiflamatuvar özelliği ile hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Bağırsak çeperlerini temizleyerek, bağırsağın iyi çalışmasını sağlar ve güçlendirir safra taşını engeller. Kemikleri güçlendirir bu sebeple osteoporoza karşı etkilidir.

Karanfil
Karanfil tam bir anteziktir. Bu sebebi ile fazla tüketildiğinde ağrıları azaltır. Ayrıca N3-N6 yağ asitleri barındırır. Bu da beyni güçlendirir ve dikkat dağınıklığını engeller.

Kimyon
Kimyon, cildi düzenleyerek akne , siyah nokta, sivilce ve kırışıklıklarının tedavisine yardımcıdır. İçerdiği demir sebebiyle demir eksikliğinde kullanılır. Ancak aşırı tüketimi karaciğer ve böbrekleri olumsuz etkiler.

Keten Tohumu
Lif açısından oldukça zengindir. Bu da bağırsakları fazlasıyla çalıştırır ve kabızlığı önler. N-3 yağ asitleri sebebiyle kalp sağlığı için önemlidir. Aşırı tok tutması sebebiyle diyetlerinizde rahat şekilde kullanabilirsiniz .

İsot
içerdiği kapsaisin maddesi sebebiyle kansere karşı mükemmel bir koruyucudur. Hemen hemen yediğimiz tüm gıdaların emilimini artırarak biyoyararlılık seviyesini yükseltir. C vitamini içerdiğinden hastalıklara karşı bizi korur.

Karabiber
içerdiği askorbik asit sebebi ile antibiyotik etkisine sahiptir. karabiber enerji verir. Sindirim sistemini korur bağırsak ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Haber Merkezi

Editör: Boğaz Gazetesi