Parti İl Binasında partililerin de katılımı ile 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde bir basın açıklaması yapan Çanakkale AK Parti İnsan Hakları Birim Başkanı Ümit Burunlular “Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır. 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından ‘Türkçe Ezan’ uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir” dedi. 

Çanakkale AK Parti İnsan Hakları Birim Başkanı Ümit Burunlular, 27 Mayıs darbesinin yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu kara lekenin unutulmaması gerektiğini vurguladı. Burunlular, "Türk milleti, benzer senaryoları 15 Temmuz’da son kez bozmuştur" diyerek, darbe girişimlerine karşı verilen mücadelenin önemine dikkat çekti. Çanakkale AK Parti İnsan Hakları Birim Başkanı Ümit Burunlular, hukuk dışı idamlara sahne olan darbe ile ilgili ise “Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır. Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari ‘Yassıada Yargılamaları’ ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur” dedi.

Çanakkale'de öğretmenlere 30 saatlik diksiyon eğitimi Çanakkale'de öğretmenlere 30 saatlik diksiyon eğitimi

Demokrasi ve Özgürlük
Çanakkale AK Parti İnsan Hakları Birim Başkanı Ümit Burunlular konuşmasının devamında şunlarıda söyledi.

 “Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen, benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız”

Muhabir: Veysel Akın Salkın