31 Mart 2024’de yerel seçimler olacak ve bizler de Çanakkalemizin gelecek 5 yılının kaderini belirleyeceğiz.

31 Mart 2024’de yerel seçimler olacak ve bizler de Çanakkalemizin gelecek 5 yılının kaderini belirleyeceğiz. Umalım da geçtiğimiz yıllardaki gibi halka uzak bir yönetim olmasın. Ana muhalefet partisnide aday adaylığı bolluğu yaşanırken iktidar partisinde henüz iki aday adayını gördük.

Peki seçeceğimiz belediye başkanı nasıl biri olmalı? Geçmiş deneyimleri, bilgi birikimi, misyonu, vizyonu, halkçılığı, milliyetçiliği, mütevazılığı yetmeli mi seçilmesi için? Bunların üstüne kentimizi tanımalı, alt ve üst yapı sorunlarını , sosyal ve kültürel yapısını çok iyi bilmeli. Kişisel değil toplumsal düşünmeli. Önemli olan da seçilmeden önce yaptığı plan program ve vaatlerini yerine getirebilmeli. Kamu kaynaklarını kamusal hizmetleri çeşitlendirmek ve niteliklerini artırmak için kullanabilecek bir aday olması bir başka şarttır.Çağdaş toplumların en önemli nitelikleri kentleşmeyle doğru orantılıdır. İyi bir kentleşme, iyi bir yönetimden geçer. Bu da kısaca belediye başkanı ve ekibi demektir. Belediye başkanı bir kentin bel kemiğidir. Hizmet ettiği kentin ve yaşayan halkın geleceği, ortaya koyacağı vizyon ile belirlenecektir. Belediye başkanlığı görevini yürütecek kişinin pek çok özelliklere sahip olması gerekiyor. Seçeceğimiz Belediye başkanı, kentimizin kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir. Başkanın bu özelliğini yetkilerine ve işlevlerine baktığımız zaman görebilmeliyiz. Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir. Bir öneli şeyde devletle kavga etmemeli aksine uyumlu çalışabilmeli çünkü şehrimizin bir çok sorunu devlet destekli olarak daha da kolay çözülebilir. Bu demek değildir ki başkanı iktidar partisinden seçelim nereden seçersek seçelim kavgacı değil uzlaşmacı olmalı.

Çanakkale de konuştuğum onlarca kişiye nasıl bir belediye başkanı sorduğum da bir çok cevap aldım. Cevaplar şu şekilde yoğunlaşmakta.

Belediye başkanında olması gereken özellikler

.Öncelikle başkan liderlik vasıflarına sahip olmalıdır.

.Topluma örnek olacak bir kişiliğe sahip olmalıdır.

.Karar alma sürecinde etkili olmalı.

.Vizyon sahibi olmalı.

.Azimli, başarılı ve bilgili olmalıdır.

.Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu kuvvetlendirmelidir.

.Üretici bir zekaya sahip olmalıdır.

.Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir.

.Hayalleri olmalıdır.

.Başkan sözüne sadık olmalıdır.

.Sadece kendini seçenleri değil .Bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir.

.Çıkar odaklarından uzak kalmalıdır.

.Bunlarla ilişkiye girmemelidir.

.Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır.

.Toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider olarak bulunmalıdır.

.Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir.

.İşinin önemini iyi anlamalıdır.

.Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır.

.İmkansızlık bahanesine sığınmamalıdır.

Alıntı bir not eklemek isterim :Hakkındaki  iddialarına rağmen yıllarca yaptığı başkanlığa tekrar aday olanlar veya başka bir adayı destekleyenler güçlerini partilerinden alsa da, yaşadıkları yerleşim birimlerinde dünya standartlarında hizmet veren, demokratik ve katılımcı bir belediyecilik talep ediyor.