Bu bilgiler arasında hayvanların aşı durumları da yer alıyor. Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, kurban pazarını gezerek hem üreticilere hem de tüketicilere bu uygulamanın sağladığı kolaylıkları anlattı. "Tarım Cebimde" uygulaması, kurbanlık hayvanların sağlık durumlarını ve gerekli şartları taşıyıp taşımadığını sorgulama imkanı sunarak, vatandaşların güvenilir bir şekilde kurbanlık hayvanlarını seçmelerine yardımcı oluyor. Uygulama sayesinde alıcılar, hayvan pazarında hayvanların aşı bilgilerine ve diğer detaylarına ulaşarak daha bilinçli ve güvenli bir alışveriş yapabiliyorlar.

Denetim ve Bilgilendirme Faaliyetleri

İkinci el araç alışverişinde ekspertiz kontrolü büyük önem taşıyor İkinci el araç alışverişinde ekspertiz kontrolü büyük önem taşıyor

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Ekibi, Çanakkale Belediyesi tarafından kurulan kurbanlık hayvan satış alanında denetim ve kontroller gerçekleştirdi. Ekipler, sağlık ve çevre şartları yönünden alınması gereken tedbirleri uygularken, pazara gelen hayvanların kulak küpeleri, pasaportları, nakil belgeleri ve il dışından gelen hayvanların Veteriner Sağlık Raporları'nı kontrol etti. Ayrıca satış yerlerinin hijyenik şartlara uygunluğu da denetlendi.

Muhabir: Veysel Akın Salkın