Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Merkezi (BAÇEM) işbirliğiyle yürütülen “Gazi Köylerde Şifa Çiçekleri Açıyor” projesi kapsamında ilk hasat Alçıtepe Köyü’nde gerçekleştirildi. Daha önce dikilen bitki türlerinden zamanı gelen ürünlerin hasadı, bugün düzenlenen etkinlikle yapıldı. Proje için Tarihi Alan’da en çok ziyaret edilen köylerden biri olan Alçıtepe Köyü seçildi. Seçim sırasında, alanda daha önceden bir kuyu olduğu ve işlevini yitirdiği tespit edildiğinden, yeni bir kuyu açma işlemi gerçekleştirildi. Tarihi Alan Şifa Bahçesi için öncelikle zemin çalışmaları yapılarak drenaj hattı çekildi. Toplamda 20 adaya bölünen alanda her bir ada için ayrı damla sulama sistemi uygulandı. Burada yetişen bitkiler hasat edildikten sonra, Seddülbahir köyünde inşası devam eden yağhane’de bulunan distilasyon makinesi ile yağları çıkartılarak Tarihi Alan tanıtımı için gelen ziyaretçilere sunulacak.

Yaklaşık 22 saatin sonunda kontrol altına alındı Yaklaşık 22 saatin sonunda kontrol altına alındı

Tarihi Alan Şifa Bahçesi’nin Önemi
İnsanlık tarihi boyunca bitkilerden şifa arayışı sürmüştür. Bu nedenle, farklı amaçlarla kullanılan bu bitkiler kurutularak, ezilerek, toz haline getirilerek ya da yağı çıkartılarak çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Her bitkinin kendine has işlevi vardır. Osmanlı döneminde de bu tür şifalı bitkiler, gerek hastalıkların tedavisinde, gerekse vücut direncini ve bağışıklığı artırmada önemli rol oynamıştır. Tarihi Alan Şifa Bahçesi’nde farklı bitki çeşitliliklerine yer verilerek bu önem vurgulanmıştır. Kullanılan bitkilerin neredeyse tamamından yağ elde edilebildiği gibi, birçoğu da kurutularak çay veya baharat olarak kullanılabilmektedir.

Programa, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Alçıtepe Köyü sakinleri ve vatandaşlar katıldı. Projenin hem yerel ekonomiye katkı sağlaması hem de kültürel mirasın korunması açısından önemli olduğu vurgulandı. Etkinliğe ilişkin Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Alçıtepe Köyü’nde gerçekleştirilen hasat etkinliğinde daha önce dikilen bitki türlerinden zamanı gelen ürünlerin ilk hasadı yapıldı. Proje için Tarihi Alan’da en çok ziyaret edilen köylerden biri olan Alçıtepe Köyü seçildi. Seçilen alanda daha önceden bir kuyu olduğu ve işlevini yitirdiği tespit edilmiş bu sebeple yeni bir kuyu açılma işlemi gerçekleştirilmiştir. Tarihi Alan Şifa Bahçesinde öncelikle zemin çalışmaları yapılmış drenaj hattı çekilmiştir. Alan toplamda 20 adaya bölünmüş ve her bir ada için ayrı damla sulama sistemi uygulanmıştır. Burada yetişen bitkiler hasat edilerek Seddülbahir köyünde inşası devam eden yağhane de bulunan distilasyon makinesi ile yağları çıkartılıp Tarihi Alanı tanıtımı için gelen ziyaretçilere sunulacaktır. İnsanlık tarihi boyunca bitkilerden şifa arayışı sürmüştür. Bu sebep ile farklı amaçlarla kullanılan bu bitkiler, kurutularak, ezilerek, toz haline getirilerek ya da yağı çıkartılarak çeşitli şekillerde de kullanılmıştır. Her bir bitkinin kendine has işlevi vardır. Osmanlı döneminde de bu tür şifalı bitkiler gerek hastalıkların tedavisinde gerek vücut direncini ve bağışıklığı arttırmada önemli rol oynamıştır. Tarihi Alan Şifa Bahçesinde farklı bitki çeşitliliklerine yer verilerek bu önem vurgulanmıştır. Tarihi Alan Şifa Bahçesinde kullanılan bitkilerin neredeyse tamamından yağ elde edilebildiği gibi birçoğunu da kurutarak çay veyahut baharat olarak kullanılabilmektedir" denildi.

Proje, Gazi köylerinde şifalı bitkilerin yetiştirilmesini teşvik ederek hem tarımsal çeşitliliği artırmayı hem de bölgeyi ziyaret eden turistlere benzersiz bir deneyim sunmayı hedefliyor. İlerleyen dönemlerde, projeye daha fazla köyün dahil edilmesi ve şifalı bitki çeşitliliğinin artırılması planlanıyor. 
 

Muhabir: Coşkun Balcı