Hafta başı Bursa bölgesinde başlayan ve etki tüm Marmara bölgesinde hissedilen 5.1 depremden sonra bölgede fay hatlarında hareketlilik devam ediyor.

Merkez üssü Bursa İli Gemlik Körfezi olan, AFAD’a göre 5.1 ve Kandilli Rasathanesine göre 4.9 büyüklüğündeki depremin etkileri sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Entitüsü (KRDAE) verilerine göre fay hatlarındaki bu haraketlilik Çanakkale bölgesinde Ayvacık ilçesinde Ege Denizi'nde arka arkaya 2.9 ve 2.7 büyüklüğünde depremler meydana getirdi.

Hissedilen Yerler ve Derinlik

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Entitüsü (KRDAE) alınan bilgilere göre, gece saatlerinde 23.22'de 2.9 büyüklüğünde gerçekleşen bu deprem, Babakale, Gülpınar, Kızılkeçili köylerinde hissedildi. Kandilli Rasathanesine göre yerin 7.07 kilometre derinliğinde kaydedildi. Bir diğer deprem ise Kandilli Rasathanesi’nin bilgilerine göre aynı bölgede gece saatlerinde bir önceki depremin yaklaşık 20 dakika sonra saat 23.41’de 2.7 şiddetinde gerçekleşti. Babakale, Gülpınar ve Bademli köylerinde sarsıntılar etkisini gösterdi. Kandilli Rasathanesi sarısıntıyı 10.3 kilometre derinliğinde ölçtü. AFAD’ın verilerine göre ise sarsıntılar 2.6 ve 2.5 olarak ölçüldü. AFAD’ın bilgilerine göre gece saatlerinde gerçekleşen bu iki depremin derinlikleri 9 ve 14 kilometre derinliğinde kaydedildi.

Haber: Veysel Akın Salkın