CHP Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Egemen Ergun'un, Çanakkale'deki rezerv alanı ilan edilerek çökmek istenen Sümerbank ve Orman Kampı alanlarına dikkat çekmesi üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, rantçılara sert tepki gösterdi. Başkan Gökhan, Sümerbank ve Orman Kampı alanlarıyla ilgili yapılmak istenenlere karşı çıkarak, "Birisi bunu alacak, bir şey yapacak da ona tezgah kuruyorlar. Buna da itiraz ederek mahkemeye vereceğiz. Fazla bir şey söylemeye gerek yok ama hakikaten doymuyorlar ranta. Kamu mallarına konmaya doymuyorlar" dedi.

Çanakkale Belediye Meclisi, yeni yerleşim alanları belirlenmesi ve bu alanların rezerv alanı ilan edilerek dönüştürülmesi konusunu görüştü. Meclis üyeleri, TOKİ'nin veya İdarenin talebine bağlı olarak belirlenen alanların, Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü alınarak Bakanlıkça rezerv alanı ilan edilmesi hakkında görüş alışverişinde bulundu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ardından Yeni yasa ile imara açılan arazileri önce rezerv ilan etmesi dolayısı ile çok tepki gösteren CHP Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Egemen Ergun oldu. Konuşmasında Ergun “Herkesin bildiği gibi bir Sümerbank arazisi var. Sümerkent Kooperatifi'ne ait. 57  bin metrekarelik taşınmaz üzerinde bakanlık kanunun  mecliste onaylanmasını hemen ardından rezerv alanı ilan etti. Gerekli askı işlemlerinin yapılması için il çevre şehircilik müdürlüğü Yolladı evrakları. Gerekli itirazlar belediye tarafından 29 Kasım tarihinde  yapıldı. Çok ince ayrıntısına kadar okudum ve  önemli olan şu. Bu kanunun değişikliği deprem sonrası gündeme geldi. Her kötü yaşanmışlığı bir fırsata çeviren rant sevdalısı iktidar, kanundaki değişiklikleri herhangi bir sivil topluma, depremzedeye, meslek odalarına sormadan ve tartışmadan geçirdi. İktidarın  Çanakkale halkının malına çökmek için rezerv alan ilan edilmesine ve belediye meclisinin devreden çıkartılarak rantçı imar planını uygulamasını sonuna kadar direneceğiz. Sizler ihanet etme sevdalısı olabilirsiniz ama biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kent halkının haklarını sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.  Konuşmasının devamında Çanakkale halkının yapılmak istenen plan değişikliğine geçir vermeyeceğini dile getiren Ergun şunları söyledi; “Samimi olarak bir kentsel dönüşüm yapmak istiyorsanız sosyal konutlarla ilgili belediyenin riskli alan taleplerini olumlu yanıt vermeniz gerekirdi. Yapmadınız. Çünkü Çanakkale halkını seçimi için cezalandırmayı kendinizde bir hak gördünüz. Sosyal konutları yok sayıp, içerisinde konut bile bulunmayan sanayi alanına gerekli sosyal donatı alanı ve kanunun uygun gördüğü tertipleri yapmadan yüzde 75’ini iki emsal ile imara açmak kent halkının malını çökmektir. Emekçileri kent merkezlerinden uzaklaştırmayı, kent merkezlerinin sermayenin elit temsilcilerine açılmasını planlayan iktidar, Sulukale ve Fikirtepe dönüşüm projelerindeki gibi ülkenin değerli gördüğü arazilerinde kanun değişikliğiyle başka bir aşamaya geçmiştir. Kentsel dönüşüm ihtiyacı rant paylaşımına alet edilerek anayasada güvence altına alınmış. Barınma hakkı ayaklar altına alınmıştır. Bu karar Çanakkale halkının kent rahatına ortak etmekten çıkararak hakkını gasp etmiştir. Yapılan plan imar kanununa mekansal planlar yapım yönetmeliğine 1/100000 ölçekli çevre düzeni planına anayasaya ve en önemli vicdana aykırıdır. Çanakkale halkı, ne Sümerbank arazisine, ne de Dardanos orman kampına yapılmak istenen plan değişikliklerine geçit vermeyecektir” dedi.

‘’Ranta Doymuyorlar’’

Ergun’un ardından söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Biliyorsunuz biz Sümerbank alanını bütüncül olarak 5 binliğini be binliğini yapmıştık. Bunlar itiraz ettiler.  Fakat burayı bir rezerv alan ilan ederek burada 2 emsal 8 kat olarak bir plan yapmışlar. Bu noktada itirazımızı yaptık. Çünkü burada Turutaş da  var, Sanayi de var, başka alanlar da var ve bunu tek başına bozmuşlar. Yasanın ilgili hakkına göre akıllarınca böyle yapmışlar. Biz de buna itiraz ettik. ‘Madem bir şey yapıyorsunuz, buna bir bütünlük içerisinde yapın’ dedik. Yerel yönetimin yapmış olduğu bir çözüm önerisi var. Onunla ilgili yapın. Ankara'da Bakanlıktan birileri çizmiş, kendi kafalarına göre yapmışlar. Şimdi bakacağız bunun sonucunun ne olacağını göreceğiz” diye konuştu. Rant doyulmadığını dile getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Dardanos Orman Kampı'ndaki yaptığımız itiraz kabul edildi. Yani ne demek istiyorum?   ne oldu? Biz orayı sıfır 30, sıfır 60 konut alanına çevirmişlerdi biliyorsunuz. Ona itiraz ettik. İtirazımızı kabul ederek verdiğimiz imar ölçülerini kabul ettiler ve dediler ki ‘burası turizm alanı’ Ama başka bir şey yaptılar. İlla bir şey yapacak ve  rant oluşacak ya birilerine bu peşkeş çekilmiş durumda olduğunu var sayıyorum. Ya belki de iftira atıyorum ama böyle hissediyorum.  Plan tadilatında yeşil alan  Şu andaki imar planında yeri park alanı. Park alanları ne yapılır? İmar yapılır terk edilir.  Orayı  tamam bunu eski haline getirmişler. Ama  Oraya bir rekreasyon alanına çevirmişler. Rekreasyon alanına çevirseler iyi bir de 0,5  emsal iki katta imar vermişler.

Ya deniz kıyısına park alanını rekreasyona çeviriyorsun bir emsal veriyorsun, 0,5emsal veriyorsun. Bir de iki kat veriyorsun. Belli ki bir  şey var. Birisi bunu alacak, bir şey yapacak da ona tezgah kuruyorlar. Buna da itiraz ederek mahkemeye vereceğiz. Fazla bir şey söylemeye gerek yok ama hakikaten doymuyorlar ranta. Kamu mallarına konmaya doymuyorlar. Böyle bir şey olabilir mi ?” dedi.

‘’Ranta Çevirilmesine İzin Vermeyeceğiz’’

Başkan Gökhan “Niye böyle bir şeye ihtiyaç var? Yani mevcut haliyle turizm alanı olarak satacaksan sat alan adam ne yapacaksa yapsın. Otel mi yapacak? Emsali belli alanı belli. Biz  onun ön tarafını niye istiyoruz? Çünkü biliyorsun bizim plajdan beri açtık Kordon'u. O kordon oraya devam edecek. Bunlar artık Çanakkale'nin üstünden ellerini çeksinler diyorum. Bizim 5  binlik plana  Valilik itiraz etti. Kendileri şimdi olmadık şey yapıyorlar. Ama mücadele edeceğiz. O konuda biz belediye olarak bu noktada oranın ranta çevirilmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Haber: Şahver Banu Çağlak