Merkez, ilçe ve köylerde oluşan hava şartlarından kaynaklanan sel baskınları, dere yataklarının debilerinin yükselmesiyle yerleşim yerlerinde su baskınlarından dolayı meydana gelen hasarların büyük etkileri olmuştu.

Çanakkale merkezinde ve ilçelerinde artan yağışlar nedeniyle meydana gelen sel baskınları, dere yataklarının debisinin yükselmesiyle birlikte yerleşim yerlerinde su baskınlarına yol açmıştı. Yenice ilçesindeki sağanak yağışla birlikte dereler taşarak, ilçe merkezinde cadde ve sokaklar göle döndürürken, öğrenci yurdunun bodrum katında ise sular altında kalmıştı.

Yazlık Evler ve Turizm İşletmeleri Zarar Gördü

Aynı zamanda bölgeyi etkisi altına alan fırtına, Çanakkale merkezde şiddetli bir şekilde hissedildi. Ayvacık ilçesine bağlı Sazlı köyünde ise dün gece meydana gelen hortum, sahil yolunda büyük hasara neden olarak,  yazlık evlerin ve turizm işletmelerinin çatıları uçarken, ağaçlar devrilmişti.

Bu kapsamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son yaptığı uyarıyla birlikte Çanakkale ve İlçelerinde fırtına ve ulaşım aksamaları devam edeceğini duyurdu. Bu uyarının ardından Çanakkale’de bazı feribot seferlerinde bugün iptaller yaşandı. Gestaş Bozcaada ve Gökçeada ilçelerine yapılması planlanan tüm tarifeli feribot seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

Gestaş tarafından yapılan açıklama da, “Geyikli-Bozcaada hattında, olumsuz hava şartlarından dolayı tarifemizde bulunan planlı tüm seferlerimiz iptal edilmiştir. Kabatepe-Gökçeada hattında, olumsuz hava şartlarından dolayı tarifemizde bulunan planlı tüm seferlerimiz iptal edilmiştir” denildi.

Meteoloji Uyarıyor: Fırtına Devam Ediyor, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meteorolojii Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamalarda ise 02.12.2023 Cumartesi (Bugün) ve 03.12.2023 Pazar (Yarın) günü sabah saatlerine kadar bölgede etkili olacak şiddetli rüzgarları duyurdu. Rüzgarın 75 km'ye kadar ulaşabileceği belirtilirken, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması istendi. ‘’Yapılan son değerlendirmelere göre; halen Marmara'nın batısında devam eden kuvvetli rüzgarın etkisini arttırarak 02.12.2023 Cumartesi günü Çanakkale, Edirne'nin güneyi ve İstanbul'un kuzey ilçelerinde güney ve güneybatı yönlerden kısa süreli fırtına (40-60, hamlesi 75 km/saat), Kırklareli'nin Demirköy ve Vize ilçelerinde kuvvetli fırtına (50-70, hamlesi 90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlemeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır’’ denildi.

03.12.2023 Pazar günü öğlen saat 12.00'a doğru fırtınanın etkisi kaybolacak.

Haber: Veysel Akın Salkın