Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 'Hayvanlar Ota, Güğümler Süte Doyacak' projesi kapsamında İl Özel İdaresi'nin destekleriyle sağlanan İtalyan çimi tohumları, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere dağıtıldı. Bu projeyle süt verimindeki artışın yanı sıra hayvan sağlığına da katkı sağlanması hedefleniyor. Dağıtılan İtalyan çimi tohumları, çiftçilere %50 hibe destekli olarak sunuldu. Toplamda 9 bin 600 dekar alanda ekilecek olan bu tohumlar, bölgedeki hayvancılık faaliyetlerine önemli bir katkı sağlayarak çiftçilerin gelirini artırmayı hedefliyor.

‘’Girdi Maliyetlerinin Düşürülmesi Gerek’’

Proje hakkında bilgilere değinen Çanakkale il Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan  “İlimizde 213 bin büyükbaş, 825 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunmakta olup yıllık 1milyon 5 bin  ton kuru yonca ya da eşdeğerinde kaba yeme ihtiyacımız var. 2022 yılı verilerine göre 520 bin ton kuru yonca eşdeğerinde kaba yem üretimimiz mevcut olup, yaklaşık 530 bin ton kuru yonca eşdeğerinde kaba yeme, başka bir ifade ile 363 bin dekar daha yonca veya bunu karşılayacak kaba yemi üretmemiz gerekmektedir. Karlı bir hayvancılık yapabilmek için, temel kural girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Bizlerde maliyeti düşürmek için hayvanlarımızın tükettiği yemi, kaliteli kaba yemi kendimiz üretmemiz gerekir” dedi.

Tohum Miktarı 173 tona ulaştı

Nazan Türkarslan “Bu kapsamda 2015 yılından buyana İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda başta İtalyan çimi, çayır mera yem bitkisi karışımları olmak üzere; yemlik soya-silajlık mısırın birlikte silaj yapılması gibi, özellikle yonca ekilemeyen susuz kuru tarım arazilerinde İtalyan çimi ekimini yaygınlaştırmak için çalışmalara devam edilmektedir.  2014 yılında 0 dekar olan İtalyan Çimi ekim alanı 2022 yılı sonunda 96 bin dekara, üretim 454 bin ton yeşil ota çıkartılmıştır. İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan projeler kapsamda üreticilerimize Bakanlığımız ve Çanakkale İl Özel idaresinden sağlanan kaynakla son beş yılda 125 ton İtalyan çimi tohumu dağıtılmıştır. Bu yıl da ilçelerimizde 48 ton İtalyan Çimi tohumu %50 hibe olarak çiftçilerimize teslim edilmiş olup ekilişleri devam etmektedir. Bununla son beş yılda dağıttığımız tohum miktarı 173 tona ulaştı”” şeklinde konuştu.

Haber: Coşkun Balcı