Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığından unsurların yanı sıra dost ve müttefik 15 ülkeden katılımcıların yer aldığı tatbikata NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) da iştirak ediyor. Mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini artırmak ve planlama konularında eğitim sağlamak amacıyla gerçekleştirilen tatbikat, kapsamlı bir uluslararası işbirliği örneği oluşturuyor.

Basın Bilgilendirme Toplantısıyla Açılış Yapıldı

Tatbikatın öncesinde, Çanakkale Deniz Müze Komutanlığı Yüzbaşı Ahmet Saffet Konferans Salonu'nda bir basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Mayın Filosu Komutanı Tümamiral Mustafa Kaya, toplantıda tatbikatın hedeflerini ve içeriğini detaylı bir şekilde anlattı. Mayın Filosu Komutanı, Nusret-2023 Davet Tatbikatı'nın eğitim odaklı olduğunu ve mayın harbi planlama, icra ve değerlendirme konularında katılımcılara önemli fırsatlar sunmayı amaçladıklarını belirtti. Tatbikata katılan ülkelerin mayın harbi unsurları arasında işbirliğini artırmak, deneyim paylaşımını sağlamak ve birlikte çalışabilirliği güçlendirmek öne çıkan hedefler arasında yer alıyor. Çanakkale Savaşı’nda kaderi değiştiren ve tatbikata adına veren Nusret Mayın Gemisi’ni vurgulayan Mayın Filosu Komutanı Tümamiral Mustafa Kaya, “Çanakkale Deniz Savaşları’na büyük katkısı olan kahraman Nusret Mayın Gemisin’nin anısını yaşatmak maksadıyla asıl gemi planına birebir uyacak şekilde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2011 yılında TCG Nusret Müze Gemisi inşa edilmiştir. Dünyada birçok müze gemi bulunmakla beraber modern seyir cihazlarıyla donatılmış TCG Nusret, yüzer gemi olarak emsallerinden ayrılmaktadır. Türkiye’nin ev sahipliğinde Saroz Körfezi’nde icra edilecek Nusret 2023 Davet Tatbikatı Kuzey Deniz Sahil Komutanlığı tarafından planlanmıştır.Tatbikat mayın filosu komutanlığınca sevk ve idare edilecektir. Dost ve müttefik ülkelerin yakın ilgisi ve yüksek oranda katılımı Nusret 2023 Davet Tatbikatı’nın karşılıklı işbirliği ve birlikte çalışabilirliğe olan katkısı ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Tatbikat, TCG- Bayraktar Sancak Gemisi’nde teşkil edilecek ‘Mayın Harbi Hareket Merkezi’ aracılığıyla Mayın Filosu Komutanlığı’nca sevk ve idare edilecektir. Tatbikat mayın döküş, mayın karşı tedbirleri ve liman ziyaretlerini içeren 3 safhada icra edilecektir” dedi.

Uluslararası Bir Tatbikat Olacak

Tatbikatta yer alacak birlikler hakkında bilgiler veren Tümamiral Kaya, “Tatbikata Türkiye'den Mayın Filosu Komutanı 1. Arama Tarama Filotillası Komodoru, 2. Arama Tarama Filotillası Komodoru ve 1. Amfibi Gemiler Filotillası Komodoru ile 1 komuta kontrol gemisi, 1 fırkateyn, 2 karakol gemisi, 8 mayın avlama gemisi, 2 helikopter, 1 sualtı savunma görev timi, 2 hafif otonom sualtı aracı timi ve 1 insansız hava aracı, 2 Sahil Güvenlik gemisi, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2 helikopter, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 2 görev uçuşu F-16 ve 1 C-130 nakliye uçağı iştirak edecek. Tatbikata NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 unsurlarından İtalya'ya ait bir komuta kontrol gemisi ile İtalya, İspanya, Türkiye ve Yunanistan'dan birer avlama gemisi, Hırvatistan'dan patlayıcı maddeleri zararsız hale getirme timi, ayrıca ABD, Malta, Romanya ve Suudi Arabistan'dan birer patlayıcı maddeleri zararsız hale getirme timi iştirak edecek. Tatbikatta Azerbaycan, Bahreyn, Brezilya, Bulgaristan, Güney Kore, Filipinler, Kuveyt, Malezya, Pakistan ve Umman'dan toplam 20 gözlemci personel birlikler gözlemci yer alacak" dedi.

Mayınların 17 Tanesi Tespit Edilip, İmha Edildi

1’inci Dünya Savaşı’ndan kalan 200’ün üzerinde mayının tespit edildiğine değinen Tümamiral Kaya, “Bu mayınların 100 yıla aşkın süredir derin denizlerde olduğunu ve teknik olarak tehlikeli olma potansiyelini kaybettiklerini bilmemize rağmen biz yine gerekli emniyet tedbirlerini alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Türk Deniz Kuvvetleri olarak denizden ve havadan bütün unsurlarımızla sahadaki bu riski minimize edilecek şekilde 7 gün, 24 saat esasına uygun olarak keşif gözetleme faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yine bildiğiniz üzere bölgede 400 üzerinde mayın olduğu bunlardan 17 tanesi tespit ve imha edilmiştir” şeklinde konuştu.

Nusret-2023 Davet Tatbikatı'nın İlerleyişi

Tatbikat, 28 Kasım-06 Aralık tarihleri arasında çeşitli deniz bölgelerinde gerçekleşecek operasyonlar, eğitim faaliyetleri ve denizdeki çeşitli görevlerle devam edecek. Güçlü uluslararası katılım, tatbikatın başarıyla tamamlanmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Haber: Coşkun Balcı