Meteorolojinin uyarı sonrasına Çanakkale ve çevresinden dün (29 Kasım) hissedilmeye başlayan fırtına etkisi bugün de devam ediyor. Gece daha kuvvetli şekilde esen fırtına çatıların uçup, ağaçlarından devrilmesine kadar bazı olumsuzluklara da sebep oldu. Sahil kesimlerinde ise adeta deniz taştı. Kıyıları döven dalgalar denizden taş, midye, yosun gibi şeyleri karaya çıkarttı. Gümrük Müdürlüğü önünde bulunan ve çoğu zaman amatör balıkçıların deniz olta attığı iskelenin bazı yerlerinde beton kısımların parçalandığı görüldü.

Fırtınadan en çok etkilenen ise deniz ulaşımı oldu. Gökçeada ve Bozcaada’ya dün ulaşım sağlanamazken, Çanakkale Boğazı’nda da seferler geçici süreyle durduruldu ve aralıklarla yapılabildi. Bugün de feribot seferlerinde iptalle ve değişiklikler oldu.

Çanakkale Boğazı ile Gökçeada ve Bozcaada’nın yanı sıra Güney Marmara’da deniz ulaşımını sağlayan Gestaş internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer aldı;

“29.11.2023 Çarşamba (bugün) Çanakkale-Kilitbahir hattında seferlerimiz tarifeye uygun olarak devam etmekte olup, Çanakkale-Eceabat hattında ise seferlerimiz Çanakkale'den tek saatlerde (11:00-13:00 gibi) Eceabat'tan çift saatlerin on beş geçelerinde (10:15-12:15 gibi) devam etmektedir. Lapseki-Gelibolu hattında, olumsuz hava şartlarından dolayı geçici süreyle durdurulmuştur.

Kabatepe-Gökçeada hattında, olumsuz hava şartlarından dolayı gün içerisinde sadece Gökçeada'dan saat 15:00 ve 19:00'da, Kabatepe'den ise saat 17:00 ve 21:00'de sefer yapılacak olup, tarifemizde bulunan planlı tüm seferlerimiz iptal edilmiştir. Geyikli-Bozcaada hattında, olumsuz hava şartlarından dolayı gün içerisinde sadece Bozcaada'dan saat 20:00'de, Geyikli'den ise saat 21:00'de sefer yapılacak olup, tarifemizde bulunan planlı tüm seferlerimiz iptal edilmiştir.”

Meteorolojinin bugün için Çanakkale genelinde sarı kodlu uyarı yaptığı fırtınanın saat 15:00’e kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Haber: Coşkun Balcı