Bugün öğle saatlerinde CHP Çanakkale İl Başkanlığına gelen Muharrem Erkek, aday adaylığı başvuru dosyasını İl Başkanı Levent Gürbüz’e teslim etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erkek, “2004’de belediye meclis üyesiydim. Bu kentte bu mahallede bu sokaklarda doğduk, büyüdük. Bu kentte yaşayacağız ve öleceğiz. Bu yüzden bu kente karşı sorumluluklarımız var. Mesleki birikimim, siyasi birikimim, Ankara’da ki 8 yıllık milletvekilliğim, bunun 5,5 yılı genel başkan yardımcılığında geçmiştir. Oradaki bürokraside olsun, üst düzey siyasette olsun ilişkilerim ve tüm birikimlerimizi Çanakkale’miz için, kentimiz için kullanacağız. Amacımız Çanakkale’yi memleketimizi gözümüzün bebeği gibi korumak. Bu kentin hak ve hukukunu korumaya devam etmek. Çanakkale’mizi vizyonuna uygun bir şekilde; tarih kenti, kültür kenti, turizm kenti, üniversite kenti olarak planlı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için hep birlikte çok çalışacağız. Yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da örnek bir kent yapacağız, örnek bir belediyecilik yapacağız. Bu kentin arka sokaklarında olacağız. Bu kentte, kent yoksulluğunu mutlaka yeneceğiz. Çok güzel şeyleri hep birlikte yapacağız. Çanakkale için ben hazırım, görüyorum da Çanakkaleliler de hazır. Her şey çok güzel olacak” dedi.

Erkek’in başvurusunu yaptığı sıralarında parti binası önünde toplanan kalabalık kendisini tezahürat ve alkışlarla destekleyerek, sevgi gösterisinde bulundu. İl Başkanlığındaki başvurusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunduktan sonra, parti binası dışında kendisini Tarla Sokak’ta bekleyen kalabalığa hitap eden Erkek, “Ne güzelsin Tarla Sokak. Aslında Tarla Sokak, bir mesaj veriyor Çanakkale'ye; ‘31 Mart’ta kazanacağız, Yine kazanacağız’ diyor. Çanakkale'de sosyal demokrat belediyecilik devam edecek. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın Reşat Tabak. İsmail Özay, Ülgür Gökhan… Halkçı belediyecilik, dürüst belediyecilik, şeffaf belediyecilik, sosyal demokrat belediyecilik Çanakkale'de devam edecek. Bunu biz söylemiyoruz, Tarla Sokak söylüyor. Çanakkale'nin sokakları söylüyor” diyerek konuşmasına başladı.

Son kurultayda büyük bir değişimi hep birlikte gerçekleştirdiklerini ifade eden Erkek, “Dünyanın en köklü, en saygın partilerinden biriyiz. Yüz yıldır tarihimizden aldığımız güçle değişimin gücüyle ilerliyoruz. Bırakın Türkiye'yi dünyada böyle kurultaylar, kongreler yaşayan başka partiler kolay kolay bulamazsınız. Evet yüz yılın değişimi, değişimin yüz yılı başladı. Çünkü biz Cumhuriyetçiyiz. Çünkü bizim değişmez önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Çünkü biz devrimciyiz, halkçıyız, biz Atatürkçüyüz, Atatürk milliyetçisiyiz. Atatürk milliyetçiliğinin temelinde etnik köken yoktur. Atatürk milliyetçiliğinde hiç kimsenin kökenine kimliğine, dinine, mezhebine, yaşam tarzına bakılmaz. Hepimiz biriz. Ama asıl nedir biliyor musunuz Atatürk milliyetçiliği? Milli kaynakların imtiyazlı çıkar gruplarına aktarmaya karşı kamu yararını savunmaktır. Kamu yararını savunmayı her zaman hep birlikte devam edeceğiz. Evet biz devrimciyiz, halkçıyız, Atatürkçüyüz. Umut biziz. İşte görüyoruz. Muhalefet ayağa kalktı. Cumhuriyet Halk Partisi ayağa kalktı. Çanakkale ayağa kalktı. Tarla Sokak çok güzel mesajlar vermeye devam ediyor” dedi.

NEDEN ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI

Erkek eden aday olduğunu şu sözlerle aktardı; “2004’tebelediye meclis üyesi olarak Çanakkale sivil inisiyatifiyle birlikte çalışıyorduk. Kent konseyi yönetmeliğini hazırladık hep birlikte, Yerel Gündem 21 binasında. Birçok arkadaşımız bilir. Çanakkale'nin vizyonunu belirledik; tarih, kültür, turizm ve üniversite kenti Çanakkale diye. Çünkü öyle bir müstesna bir coğrafyada yaşıyoruz ki bu memlekette, Çanakkale'ye karşı sorumluluklarımız var. Bunun için adayım. Bu sorumlulukları yerine getirmek için adayım. Sonra sizlerin takdiriyle Çanakkale milletvekili olarak görev yaptım. 5,5 yıl genel başkan yardımcılığı döneminde, bürokraside, siyasette, Ankara'da çok önemli görevler üstlendik. Çok önemli ilişkilerimiz oldu. İşte bu ve siyasi birikimini hep birlikte sizlerle çok çalışarak memleketimizin hizmetine sunacağız. Temel kavramımız kamu yararı. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. İşte bu sorumluluk için Çanakkale için ben hazırım.”

“ÜLGÜR GÖKHAN BİZİM AĞABEYİMİZDİR”

Erkek, konuşmasının devamında İstanbul’da olan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın çok nazik bir mesaj gönderdiğini ifade ederek, “22 yıl çok özel bir dönem. Bu dönemin 10 yılında ben de Ülgür beyle birlikte çalıştım. Bundan gurur duyduk. O bizim ağabeyimizdir. Ülgür Gökhan bu memlekete önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bu memleketin hakkını hukukunu korusun. İşte bizde bu anlayışı daha da ileriye götüreceğiz. Umudu yükselteceğiz. Bu kenti model bir kent yapacağız. Daha da ileriye taşıyacağız. Dünyada saydığı kentlerden biri haline getireceğiz” dedi.

“Gücümüzü halktan alıyoruz” diyen Erkek, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ‘Belediye başkan adaylarını nasıl belirleyeceksiniz?’ sorusuna çok güzel bir cevap verdiğini belirterek, “Çok gurur duydum. ‘Halkın gönlünde olan bizimle gönlümüzdedir’ dedi. Evet, halkın gönlünde olan bizim de gönlümüzdedir. Bütün Cumhuriyet Halk Partililer ben inanıyorum ki bütün hemşehrilerim en doğru, en güçlü adayın etrafında birleşecektir. Onun için her zaman söylediğimiz gibi halkın gönlünde bir nebze de olsa yer bulabilmişsek, halkın gönlüne girebilmişsek, ne mutlu bizlere. Onun için hiç kimsenin endişesi olmasın, 31 Mart'ta kazanacağız. Yine kazanacağız ve Çanakkale'de her şey çok güzel olacak” diye konuştu.

Haber: Ersan Küçükkuru