NUSRET-2023 Davet Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 28 Kasım-06 Aralık 2023 tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilecektir.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan duyuruda, “Tatbikatın amacı, katılan Birlik/Komutanlıkların mayın harbinin planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitimini sağlamak, farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmektir.

NUSRET-2023 Davet Tatbikatına; Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığından unsurlar, dost ve müttefik 15 ülkeden unsurlar ve gözlemci personelin yanı sıra NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) iştirak edecektir”denildi.

Ayrıca, tatbikatın Basın Brifingi, 29 Kasım 2023 günü saat 10.00’da Çanakkale Deniz Müzesi’nde yapılacağı,  aynı gün saat 14.00’da Nara Askeri Limanı ile tarihi Nara Kalesi’nde savunma sanayi firmalarının (mayın harbi silah/sistemleri) sergi, sunum ve fiili gösterimleri gerçekleştirileceği de bildirildi.


Kaynak: Haber Merkezi