Çanakkale’nin bazı ilçelerinde sağanak yağış hayatı felç etme noktasına getirdi. Yenice ilçesinde sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış, Kalkım beldesinde dere yatağında olan yerleşim yerlerini olumsuz etkiledi. Bir çok yerleşim yeri su baskını ile karşı karşıya kalarak, eşyaları kullanılmaz hale getirdi. Yağış etkisiyle toprağın çamura dönmesi sorunları beraberinde getirdi.  Bu kapsamda Çanakkale ve bölgelerinde sağanak yağış ve fırtına etkisini sürdürecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ikinci sarı kodlu uyarıyla birlikte 25 Kasım Cumartesi (Bugün) gecesi ve 26 Kasım Pazar günü sabaha karşı 06.00 saatine kadar süreci kapsayan sarı kodlu uyarısında; “Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli (30-60 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su askını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan fırtına uyarısında;’’ Marmara'da rüzgarın, bugün (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, Pazar günü ilk saatlerden itibaren 7 ila 9 kuvvetinde (50-90 km/saat) kuvvetli fırtına, yer yer 10 kuvvetinde (105 km/saat) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Pazar günü (26.11.2023) akşam saatlerinden sonra etkisini azaltması beklenmektedir’’ denildi.


Kaynak: Haber Merkezi