Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Öngen, Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirdiği "Sarıçay" projesi tanıtım lansmanında, turizmci Hüseyin Baraner'in önerileri ve Çanakkale Gastronomi Derneği Başkanı Kubilay Özben'in görüşleriyle birlikte, kente yeni bir turizm vizyonu kazandırmayı amaçlıyor.

Toplantının açılışında yurtdışında yaşayan ünlü turizmci Hüseyin Baraner'in video gösterisiyle başlandı. Baraner, Çanakkale'nin zengin tarihini ve turistik değerlerini daha etkili bir şekilde tanıtmak için altyapı ve tanıtım çalışmalarının artırılması gerektiğini belirtti. Uluslararası turizm fuarlarına aktif katılım, dijital pazarlama stratejilerinin güçlendirilmesi ve turistik rotaların çeşitlendirilmesi gibi önerilerde bulunan Baraner, bu çabaların sadece yerel yönetimler değil, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Çanakkale Gastronomi Evi Yolda

Çanakkale Gastronomi Derneği Başkanı Kubilay Özben ise, Çanakkale'nin yöresel lezzetlerini daha geniş kitlelere tanıtmak ve uygun fiyatlarla sunmak amacıyla Çanakkale Gastronomi Evi projesini hayata geçireceklerini açıkladı. Özben, Çanakkale Gastronomi Evi'nin şehrin kültürel zenginliklerini yansıtan ve uygun fiyatlarla sunulan yöresel yemeklerin merkezi olacağını belirtti.

"Yeter Ki Ortak Aklı Kullanalım, O Ortak Akılda Çanakkale Olsun"

Başkan Aday Adayı Mehmet Öngen, toplantıda yaptığı konuşmada, "Sarıçay" projesi ile Çanakkale'nin turizm potansiyelini daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi. Öngen, "Yeter ki ortak aklı kullanalım, o ortak akılda Çanakkale olsun" diyerek, kent için yeni bir dönemi başlatmaya aday olduğunu ifade etti. Sarıçay projeni sunumunu vizyoner isimlerinden Mühendis Sedat Cahit Ürün yaptı. Proje hakkında konuşan Mühendis Sedat Cahit Ürün, “Sarıçay Projesi, sadece turizmi değil, aynı zamanda yerel ekonomiyi canlandıracak ve istihdam yaratacak önemli bir dönüşümü içeriyor. Projede Ayrıca, 30 bin araç kapasiteli bir otopark alanı da inşa edileceğiz. Sarıçay'ın taşma tehlikesi yok. Proje ile şehrin güzelleşecek ve bölgeye önemli katkılar sağlayacak” dedi. Ürün, balıkçıların şu an risk altında olduğunu vurgulayarak, Sarıçay önüne yapılacak mendireğin, balıkçılara emniyet sağlayacağını ve projenin bölgedeki balıkçılar için büyük bir güvenlik önlemi olacağını dile getirdi.

‘’Bu Projeler Çanakkale İçin Hazırlanıyor”

Çanakkale için hayalinin olduğunu dile getiren Öngen ” Aşağı yukarı bir yıldır çalışıyorum. Bunca deneyim, bunca vizyon, bunca birikim, bunca enerji doğduğun büyüdüğü değil, Yeşilyurt'ta doğdum, büyüdüğüm ve çocuklarımın da doğduğu bu kent için harcamaya yola çıktım. Ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday adayı oldum. İnşallah ileride aday olursak hazırladığımız muhteşem projeleri de tanıtma imkanı olur. Lansamnını yaptığımız Sarıçay Projesi dahil hazır olan ve Çanakkale’nin gelişimine büyük katkı sağlayacak olan projeleri aday olamazsam da aday olan ve Çanakkale Belediye başkanı olacak isim ile paylaşacağım. Bu edenle proje çalışmalarım boşa gitmeyecek. Projelimi ben bu projelere çok ciddi bir yıldan beri çalışıyorum. Ciddi bir emek verildi. Çanakkalemiz için hepimizin projeleri. Bu konuda bencil davranamam. Bu konuda cimri olamam. Bu projeler Çanakkale için hazırlanıyor.” dedi.

‘’Bu Kent, Kültür Ve Turizm Kenti Olacak’’

Mehmet Öngen "Sarıçay" projesinde, kültür ve turizmi ön plana çıkararak kente yeni bir ivme kazandırmayı hedef aldıklarını belirterek; ‘’Seçim süreci yaklaşıyor. Gruplar mavi liste, Beyazıt listeler üzerinde savaşırken birebir mücadele ederlerken biz seçim ofisimizde bir sürü ekiple projeler hazırlıyorduk. Aday olursam daha seçimi beklemeden o adaylık sürecinde çağdaş eğitim vakfını kuracağım. Bu kent, kültür ve turzim kenti olacak.  Önümüzde belediye başkanı aday belirleme süreci var. Aday nasıl belirlenecek? Üye bazında önseçimle belirlenmeli ve şehir merkezinde yapılacak bir anket ile de desteklenmeli. Partimizin genel merkezi değişti, genel başkanımız Özgür Özel oldu. Genel Başkanımız şunu açıkça ifade etti, asla merkez olmaması yapılmayacak. Yani eski tip alışkanlıklarda olduğu gibi genel başkana, genel başkan yardımcılarına yakın durarak onlar ile fotoğraf çektirerek, hiçbir fikir, proje, plan üretmeden alın teri dökmeden sadece o insanların takdiriyle aday olunamayacak. Üye bazında temayül yoklaması yapılsın. Üyelerin fikrinin, düşüncesinin çok önemli olduğu konusunda hep birlikteyiz. Şu soru ile bana geliyorlar, Peki nasıl yapacaksın? Neye güveniyorsun? Uzatmaya gerek kalmadan arkadaşlar belki amiyane bir tabirdir. Ama çok şeyi anlatır. Derler ki bir insanın yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır. Benim yaptıklarım arkamda bıraktığım kırk yıllık tecrübe ve bu süre içerisinde yaptıklarım yapabileceklerimin bir numaralı teminatıdır “ şeklinde konuştu.

Haber: Coşkun Balcı

 

Çanakkale’ye kar geliyor! Hem de her yerine Çanakkale’ye kar geliyor! Hem de her yerine