Sezon öncesinde deve güreşçilerine havut giydirme törenleri kapsamında Ezine'de düzenlenen hayır, ilçe sakinlerini bir araya getirdi. Törende, deve sahipleri ve vatandaşlar, güreş öncesinde develere özel olarak hazırlanan havutları giydirirken, meydanı dolduran kalabalık, tanıtım turları ve ufak güreş müsabakalarıyla coştu.

Bu yıl Salih Kahraman adına düzenlenecek olan deve güreşleri öncesinde yapılan havut giyme törenleri, etkinlik öncesindeki heyecanı artırdı. Deve sahipleri, geleneksel giysilerle süslenen develerini tanıtarak, sezonun ne kadar çekişmeli geçeceğine dair ipuçları verdi.

İkramlar ve Coşkuyla Geçen Tören

Havut giyme törenlerinin ardından katılımcılara yapılan ikramlarla birlikte, deve güreşi sezonu öncesi coşku dolu bir ortam oluştu. Deve sahipleri ve vatandaşlar, kültürel miraslarımıza sahip çıkma adına düzenlenen bu etkinlikle bir araya gelerek, geçmişin izlerini sürdüler.

Ezine'de gerçekleştirilen havut giyme hayrı töreni, deve güreşi tutkunlarını sezon öncesi heyecanla doldururken, kültürel mirasın yaşatılmasına önemli bir katkı sağladı.

Haber: Veysel Akın Salkın

Çanakkale'de develer için geleneksel havut hayrı Çanakkale'de develer için geleneksel havut hayrı