Çanakkale'de bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler, Çanakkale Valilik onaylı olarak başlattıkları kampanyalarla, minik Merve'nin tedavisi için gerekli olan yaklaşık 2 milyon dolarlık masrafın %85'ini topladı.

Ancak, tedavi parasının tamamlanması için %15'lik bir miktarın daha toplanması gerekiyor. Merve’nin Babası Ferdi Tekin “Bir yandan minik kızımın hayatını kurtarmak için başlatılan kampanyayı yürütmeye çalışıyoruz bir yandan da Merve’nin hastalığını yavaşlatmaya yarayan ilacı bulmaya çalışıyoruz. İlaç kurdaki artış nedeni ile SMA hastalarına verilmiyor. Merve şu an Hastalığını yavaşlatacak ilacını beş aydır alamıyor” dedi.

Tekin Ailesi ve Kampanya Süreci

SMA hastası minik Merve'nin tedavi masraflarının büyük bir kısmı, Gelibolu'da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler tarafından organize edilen kampanyalarla karşılandı. Ancak, ailenin daha fazla destek beklediği ve kampanyanın tamamlanabilmesi için %15'lik bir katkıya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Aile, Merve'nin hayata tutunması için büyük bir çaba sarf ederken, bir yandan da ilacını alabilmek için maddi destek bekliyor. Merve’nin hayata tutunabilmesi için kampanyalar  Çanakkale merkez başta olmak üzere bir çok ilçede gönüllüler tarafından yürütülmeye devam ediliyor. Merve’ye SMS üzerinden bağışların yapılabilmesini saplamak için 2809 numarasına SMS atarak 1 SMS 20 TL olarak bağış yapılması kolaylığı sağlandı.

Tedavi için gerekli olan son %15’lik kısım kaldı

Minik Merve’nin 2 milyon dolarlık tedavi ücretinin toplanması için bağış kampanyaları devam ederken Baba Tekin “Tedaviyi alamayan, Türkiye’de SMA tedavisini alamayan en büyük çocuğu Merve. Şu an kampanyamızı bir platform ele aldı. “Bir Euro Bir İnsan” platformu ile Yardım kampanyasını beraber devam ettiriyoruz. Kampanyamızda bir ivme sağladı. Bugün itibariyle %85’ teyiz. Hedefimiz  ile on beş gün içinde Merve’nin tedavisi için gereken miktarı tamamlamak. Hem “Bir Euro Bir insan” platformu hem de ben ve gönüllülerimiz Merve’nin hayatını kurtaracak olan yardım kampanyasını hızla sürdürmeye devam ediyoruz. Hep beraber bu mücadeleyi sürdürüp  kampanyamızı tamamlayıp Merve'yi tedavisine kavuşturmak için çabalıyoruz. Tedavisi için gerekli olan son %15’lik kısmının tamamlanması için tüm gönüllülerimiz ve Bir Euro Bir İnsan platformu var gücü ile çalışmaya devam ediyoruz. Yardım kampanyasının tamamlanmasına yardımcı olmak için Gelibolu'da Koşular Parkı'nda 21 Kasım Salı günü saat 11.00’ de başlayacak bir kermes organizasyonu var. Aynı zamanda da buradaki ritim grubu darbuka ritim grubu kermese katılıp Merve'ye destek verecek. Bu kermeste Merve’nin tedavisi için gerekli olan para miktarının %15 ‘nin tamamlanması için destek olacak.” dedi.

‘’Motivasyonumuzu Kaybetmeden Çalışmaya Destek Aramaya Devam Ediyoruz’’

SMA Tip 1 hastası Merve’nin babası Ferdi, “iki yıllık bir mücadele var. Gönüllüler ve yardımseverler İnanın sokaklarda kapı kapı kumbara dolaştırdı, kermesler düzenledi, kampanya için oluşturulan yardım stantlarında görev aldı, okullara dakerme3s düzenledi. Bizim halkımız yüreği o kadar güzel ki. Merve'yi bağırlarına bastı. Çok duygulu anlar yaşadık. Merve'nin bir abisi var. Bir ablası var. Bir euro bir insan platformu, geçen perşembe akşamı kampanyaya destek olmak için Merve’nin ismini açıkladığında abisi ve ablası beş yıldır ilk defa mutlu olduklarını söylediler. Bu sözler üzerine çok duygulandım. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Yardım kampanyasını gece gündüz devam ettirdik. Yardım kampanyasını %85’e getirdiğimiz için büyük bir mutluluk yaşarken kampanyanın %100’e ulaşması içinde motivasyonumuzu kaybetmeden çalışmaya destek aramaya devam ediyoruz. Mutluluğumuzu kelimeler ile ifade edemiyorum. Duygu patlaması yaşadık, ya iyi olacak inşallah. Bundan sonra da süreç iyi olacak.” dedi.

‘’Son Bir Katkı Bekliyoruz ‘’

Valilikten izinli kampanyanın dolmasına 24 gün kalmışken son bir katkı isteyen Baba Ferdi Tekin, yardım kampanyasının tamamlanması için toplanması gereken %15’lik kısmın toplanması için yapılabilecek tüm yardımlara ihtiyaçları olduğunu belirterek ‘’ Merve’nin tedavisine ulaştırmak için Çanakkale valiliği izinli kampanyamızın ikinci izin süresinin dolmasına 24 gün var. Bu süre içerisinde kampanya tamamlanırsa Merve’nin hastalığının tedavisi için gereken para miktarı Dubai deki hastaneye transfer edilecek. Tüm gönüllülerimiz ile tedavi miktarı olan 2 milyon doları toplamaya çalışıyoruz. Çok yoğun bir süreçte geçirdik. Bu süreç içerisinde herkes Merve’nin tedavisinin yapılabilmesi için ellerinden gelen desteği verdiler. Ama halkımızdan yine son bir destek bekliyoruz. Merve’yi hayata döndürecek tedavinin Dubai’de yapılabilmesi için yardım kampanyamızın % 85’ini tamamladık Merve’ nin hayatta kalmasına %15’lik bir dilim kaldı. Halkımızdan tek isteğimiz son bir gayretle Merve’yi Dubai’deki hastaneye göndermek için gerekli olan % 15 lik kısmın toplanması. Merve’nin hayatını kurtaracak kampanyada son bir katkı bekliyoruz lütfen tüm halkımız, tüm Çanakkaleliler bizlere son bir destek versin ve kısa sürede Merve'mizi tedavisine ulaştıracağız inşallah.” diye konuştu.

Haber: Senem Erdem İnal