Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, sınır komşusu olan Bulgaristan ile turizm alanındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla önemli bir adım attı. Son yıllarda turizm odaklı çalışmaların arttığı Bulgaristan'ın tur operatörleri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ağırlanarak, bölgenin turistik potansiyeli hakkında detaylı bilgiler aldı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Balkan Ülkeleri ile işbirliğini geliştirmek ve Çanakkale'nin bölge turizmine daha fazla katkı sağlamak için başlatılan çalışmalara bir yenisini ekledi. Bu kapsamda, Bulgaristan'ın önde gelen tur operatörlerinden oluşan 15 kişilik bir grup, Çanakkale'yi ziyaret ederek turistik bölgeleri keşfetti.

İşbirliği İmkanlarını Değerlendirdi

Çanakkale'yi tanıtmak amacıyla düzenlenen iki günlük program kapsamında, Bulgar tur operatörleri Eceabat ve Çanakkale'deki önemli turistik noktaları ziyaret etti. Gezi sırasında gastronomi mekanları, geleneksel seramik atölyeleri ve Aynalı Çarşı gibi turistik alanlarda çeşitli etkinliklere katılan operatörlere, bölge hakkında detaylı bilgiler verildi. Ayrıca, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen görüşmelerde, turizm sektöründeki yerel işletmelerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilerek işbirliği imkanları değerlendirildi.

Balkan Ülkeleriyle İlişkilerin Güçlendirilmesi Hedefleniyor

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, bölgenin turizm potansiyelini artırmak ve işbirliği olanaklarını güçlendirmek adına tur operatörlerinin Çanakkale’ye yaptığı ziyareti değerlendirdiği açıklamasında  “ Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak,  coğrafi yakınlığımızı, sosyo ekonomik ve ticari ilişkilerimizi bir avantaj olarak kullanarak Bulgaristan pazarını hedeflemiştik. 2022 Haziran ayında ‘Every Season Çanakkale’ mottosu ile Sofya Ticaret Müşavirliğimiz işbirliğinde Sofya’da tur operatörleri ile bir araya gelip Çanakkale’yi anlatmıştık. Bu etkinliğimizden sonra Çanakkale’ye gelen Bulgar turistlerin sayısında ciddi bir artış oldu” dedi.

Turizmin Yanı Sıra İhracat İşbirliği De Arttırılacak

Yapılan tanıtımlarla, Çanakkale'nin Balkan Ülkeleri ile turizm alanında daha güçlü bir bağ kurma hedefine ulaşma yolunda atılmış önemli bir adım olarak ifade eden ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu “Bulgaristan medyası ‘Türkiye'de 2023'te Popüler Olacak Üç Yeni Destinasyon’ başlığıyla yayınladığı haberde Çanakkale’ye yer verdi. Turizm hareketliliği sağlamanın yanı sıra ihracat gibi diğer işbirliklerinin de artırılması için çalışıyoruz. Geçen yıl Bulgaristan’da yaptığımız tanıtım etkinliğini bu defa farklı acentelerin katılımı ile Çanakkale’de Odamızda gerçekleştirdik. 16 Kasım tarihinde de Troya Müzemizi, Antik Kenti ziyaret edecekler. TÜRSAB işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz programın Çanakkale’miz için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyor, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İşbirliği ve Çalışmalar Hakkında Bilgi Alışverişi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği bu görüşmelerde, tur operatörleri ile Çanakkale'nin turistik potansiyelini artırmak adına yapılacak işbirlikleri ele alındı. Oluşacak işbirliğiyle gerçekleştirilecek projeler, turistik faaliyetler ve pazarlama stratejileri hakkında karşılıklı fikir alışverişi gerçekleştirildi. Bu sayede, Çanakkale'nin turizm sektöründeki güçlü yanları daha etkin bir şekilde tanıtılacak ve bölge turist akınına daha fazla açık hale gelecek.

Haber: Coşkun Balcı

 

 

 

Çanakkale’de şu saatler arasında kuvvetli yağış bekleniyor! Çanakkale’de şu saatler arasında kuvvetli yağış bekleniyor!