Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, sabah saatlerinde merkez üssü Çanakkale’nin Biga ilçesi Geyikkırı Köyü olan depremlerin ardından değerlendirmede bulundu.

Üçten büyük deprem sayısı 3'ü geçtiğinden dolayı ‘endişeli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Doğan Perinçek şu ifadeleri kullandı, “Bu sabah 6.36 dolayında 11 kilometre derinlikte 3.3 büyüklükte olan deprem ile Şeytan Üçgenindeki 3’ten büyük deprem sayısı 3’e ulaştı. 3’ten büyük deprem sayısının 3’e çıkması beni iyice endişelendirmeye başladı. 6.36 da olan 3.3 büyüklükteki depremi saat 7.40 da 2.5 büyüklükte artçı deprem izledi. Artçı depremlerin devam edeceğini düşünüyorum.

Önemli diğer bir konu son 30 günde Şeytan Üçgeninde olan depremlerin çoğunun 10 ile 30 kilometre derinlikte olması. Bu derinlikteki depremler bölgedeki faylarda çok sık rastlanan depremler değil. Genellikle sığ depremlerin yaşandığı alanda son 30 günde derin depremlerin artması da endişelerimizi artırıyor. Yakından takip ediyoruz, gelişmeleri Çanakkaleli hemşerilerimize iletmeye devam edeceğiz.”

Haber: Ersan Küçükkuru

Çanakkale’de sabahleyin art arda depremler! Çanakkale’de sabahleyin art arda depremler!