Genellikle sonbahar aylarında gün batımı sırasında yaşanan anlar Çanakkale’de bu akşam tekrarlandı. Güneşin batışı sırasında gökyüzü adeta pembe renge büründü. O anlarda kordon boyunca ve Çanakkale Boğazı’nda muhteşem görüntüler oluştu. Bu alanlarda gezinti yapan vatandaşlar o anları cep telefonlarının kameralarıyla kaydetti.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Kavakköy Beldesinde o güzel gün batımı anları Ufuk Çavdar tarafından kaydedildi. Telefona yansıyan fotoğraflar ve videoda gökyüzünün güzelliği adeta mest etti.

Gökyüzü neden pembe olur?

Kırmızı, turuncu ve pembe bulutlar neredeyse tamamen gündoğumu ve günbatımında görülür ve atmosferin güneş ışınlarını saçmasıyla meydana gelir. Güneş ile ufuk arasındaki açı yüzde 10’dan küçükse – gün doğumundan hemen sonra veya günbatımından hemen önce olduğu gibi- güneş ışığı diğer tonların kırılması yüzünden fazla kırmızı görünür. Bulutlar uzun ve saçılıma uğramamış güneş ışınlarını yansıtırlar ve o rengi alırlar. Bu etki birinin kırmızı bir spotu beyaz bir kağıda tutmasına benzer. Geniş, gelişmiş fırtına bulutları ile bu kan-kırmızısı bulutlar oluşturabilir. Kızılötesi civarında bulutlar daha koyu görünür çünkü su bu dalga boyunda solar radyasyonu emer.

Haber: Ersan KÜÇÜKKURU