Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü ve Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, "Tarım Sigortalarının Önemi" ve "Kanola Yetiştiriciliği" konularında detaylı bilgiler paylaşıldı.

İklim değişiklikleri ve doğal afetlerin tarım üretimine olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla devreye alınan TARSİM sigortası, çiftçilere devlet destekli bir güvence sağlıyor. Toplantıda, TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, çiftçilere sigortanın önemini vurgulayarak, devlet destekli bir sigorta sistemi olan TARSİM'in çiftçileri maddi kayıplardan korumak adına ne kadar kritik bir rol oynadığını anlattı.

Verimliliği Artırmak İçin İpuçları

Toplantının diğer önemli başlığı ise "Kanola Yetiştiriciliği" oldu. Çiftçilere kanola yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar, tarım teknikleri ve verimliliği artırmak için ipuçları paylaşıldı. Toplantıya, TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, şube müdürleri, ilçe müdürleri, Önder Çiftçi Kooperatifi yetkilileri, teknik personel, köy muhtarları, kooperatif başkanları ve çiftçiler katıldı. Bilgilendirme toplantısı, çiftçilere iklim değişiklikleri ve doğal afetlere karşı nasıl önlem alabilecekleri, TARSİM sigortasının avantajları ve kanola yetiştiriciliği konularında değerli bilgiler sunarak tarımın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Toplantının açılış konuşmasında yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, “Tarımsal üretim sürekli risk altında olan bir sektördür. Bu riskler genelde iklim kaynaklı olabildiği gibi bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Bakanlığımız; bu ve benzeri risklerden kaynaklanan, üreticilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek için, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununu hazırlamış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2006 yılında TARSİM kapsamında uygulamalara başlanmış. Bu kanunla; üreticilerimizin ürünlerini, kendi isteğine bağlı, risklere karşı sigorta yaptırmaları sağlanmış. Tarım sigortaları kapsamında üreticilerimiz tarafından ödenen primin, bugüne kadar en az %50’si de devlet tarafından karşılanmaktadır. Tarım sigortaları uygulama talimatları her yıl yenilenerek resmi gazetede yayınlanmaktadır. İlimiz; özellikle meyve-sebze üretiminde ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak, başta sel baskını, dolu, don, fırtına ve aşırı yağış gibi doğal afetler olmak üzere, birçok faktör, tarımsal üretimimizi tehdit etmekte, önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kayıpların telafi edilebilmesi için üreticilerimizin ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız alınan karar gereği 2024 yılında sözleşmeli tarım yapan ve bazı hayvancılık desteklemelerinden üreticilerimizin Tarsim kapsamında sigorta yaptırmalarını zorunlu hale getirmeyi planlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Gelibolu'da düzenlenen bilgilendirme toplantısında, TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, "Tarım Sigortalarının Önemi, Yapılan Yenilikler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar" konularında üreticilere ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Aynı toplantıda, Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Serkan Demir de Trakya Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştirilen bitkilerden biri olan "Kanola Yetiştiriciliği" hakkında bilgi verdi.

Toplantının ilk bölümünde söz alan TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, tarım sigortalarının önemi, sektördeki yenilikler ve çiftçilerin dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Çiftçilere, doğal afetler ve iklim değişikliklerine karşı kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda önemli ipuçları verildi. Toplantının ikinci bölümünde ise Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Serkan Demir, Trakya Bölgesi'nde sıklıkla tercih edilen "Kanola Yetiştiriciliği" konusunda detaylı bir sunum yaptı. Kanola yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar, tarım teknikleri ve verimliliği artırmak için çiftçilere pratik bilgiler sunuldu.

Üreticilerin Soruları Yanıtlandı

Toplantı, üreticilerin sorularının cevaplandırılması ve karşılaştıkları sorunların dinlenilmesi ile devam etti. Bu interaktif kısım, çiftçilerin doğrudan bilgi alışverişinde bulunmalarına ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıdı. Bilgilendirme toplantısı, çiftçilerin tarım sigortaları ve kanola yetiştiriciliği konularında daha bilinçli kararlar alabilmeleri için önemli bir platform sağladı.

Haber: Coşkun Balcı

 

 

 

Umut dolu yola çıkış Umut dolu yola çıkış