Çanakkale'de Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıların ardından sabah saatlerinde şiddetli sağanak yağış etkisini gösterdi. Kent merkezinde bazı cadde ve sokaklar göle dönerken, şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Yolları kaplayan sular sebebiyle araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Sağanak yağışın yarattığı olumsuz etkilerle başa çıkmak için Çanakkale Belediyesi ekipleri harekete geçti. Su birikintisi oluşan bölgelerde suyun tahliyesi ve rögar kapaklarının tıkanmaması için temizlik çalışmaları yapıldı. Cadde ve sokaklardaki su birikintileri nedeniyle esnaf iş yerlerine su basmasıyla birlikte, esnaf kepenk açamadı. Aynalı Çarşı gibi semtlerde yaşanan su baskınları, belediye ekiplerini müdahale için seferber etti.

Metrekareye 66 Kilogram Yağış Düştü

Çanakkale genelinde düşen yağış miktarı dikkat çekiciydi. Merkeze 66, Eceabat'a 59, Gökçeada'ya 27 ve Lapseki'ye ise 20 kilogram yağış düştü. Zaman zaman şiddetli yağan yağmur ve oluşan su birikintileri, cadde ve sokaklarda yürümeyi güçleştirdi.

İç Kesimlerde Yer Yer Etkili Yağış Olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün önceki gün sarı kodlu uyarıda bulunmasına rağmen sağanak nedeniyle hayat felç oldu. Bir televizyon kanalında yağışla ilgili açıklamalarda bulunan Meteoroloji İl Müdürü Erol Öztabak, "Yayınladığımız meteorolojik uyarıya göre Çanakkale il genelinde yer yer etkili yağışlar beklediğimizi kamuoyuna duyurmuştuk. Nitekim tahminlerimiz doğrultusunda yağışlar sabah etkili oldu. Sabah saat ilk saatlerden itibaren başladı. Kaydedilen yağış miktarlarını şöyle kısaca geçmek istiyorum. Çanakkale il merkezinde 66 kilogram, Eceabat'ta 59, Gökçeada'da 27 ve Lapseki'de 20 kilogram kaydettik. Bu yağışlar yağışın en faz kaydedilen yerler. İç kesimlerde, diğer ilçelerimizde 3 ila 5 kilogram civarında yağışlar var. En çok dediğim gibi bu yağış bu boğaz bölgesinde. Çanakkale, Eceabat, Lapseki arasında oldu. Yağışlar etkisini kaybediyor. İl Merkezinde hafif hafif devam edecek, öğle saatlerine kadar. Ama artık etkisini kaybetti. İç kesimlerde de yine yer yer etkili olabilecek yağış miktarları bekliyoruz. Çanakkale'de yaptığı kadar şiddetli olacağını düşünmüyoruz. Çok kuvvetli rüzgarımız olmadı. Sıcaklıklar mevsim normallerinde günler var. Bugünkü yağış öğle saatlerinde ilimizi terk edecek" şeklinde konuştu.

Haber: Coşkun Balcı