Geçtiğimiz günlerde gece saatlerinde Marmara Denizi açıklarında meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki Çanakkale’de kuvvetli şekilde hissedilmişti. Tedirgin eden sarsıntının ardından fay hatlarındaki hareketliliğin devam ettiği görüldü. Ege Denizi ve Marmara denizi ile birçok ilde yer hareketleri kaydedildi. Çanakkale’de de bugün küçük çaplı 2 farklı yerde depremler oluştuğu görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) verilerine göre saat 13:10’da ilk olarak Çanakkale2nin Çan ilçesine bağlı Bahadarlı köyü merkez üssü olan 1,6 büyüklüğünde deprem oluştu. Derinliği 5,3 kilometre olarak ifade edilen sarsıntının yer yüzüne yakınlığı dikkat çekti.

İkinci deprem ise ilkinden 25 dakika sonra saat 13:35’te kaydedildi. Merkez üssü Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Çınarcık Köyü olan sarsıntının büyüklüğü 1,7 olarak, derinliği ise 14 kilometre şeklinde aktarıldı.

Haber: Veysel Akın Salkın

 

Çanakkale’yi sallayan depremin ardından bakın neler söyledi? Çanakkale’yi sallayan depremin ardından bakın neler söyledi?