Çanakkale'nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı'nda yaşanan su seviyesi düşüklüğü nedeniyle, 2 Mart'ta başlatılan su kullanımı kısıtlamaları, Belediye Encümeni tarafından alınan kararla 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

 Çanakkale'de Barajlardaki Su Miktarı Endişe Verici Boyutlara Ulaştı

Çanakkale'de beklenen yağış miktarının altında kalması, barajlardaki su miktarını olumsuz etkiledi. Özellikle içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı'ndaki su kapasitesi, 54 milyon 115 bin metreküp iken, şu an itibariyle yaklaşık 17,5 milyon metreküp seviyelerine düştü.

31 Aralık'a Kadar Kısıtlama Uzatıldı

Çanakkale Belediyesi, son aylarda yetersiz yağışlar ve barajlardaki su seviyesindeki düşüş nedeniyle alınan tedbirleri uzatma kararı aldı. Atikhisar Barajı'nda yüzde 32,3 doluluk oranının devam etmesi, Belediye Encümeni tarafından alınan kararla su kullanımındaki kısıtlamalar 31 Aralık tarihine kadar devam etmesine neden oldu. Su kullanımında tasarruf çağrısı yapılırken, önlem alınmazsa su sıkıntısının daha da artabileceği vurgulanıyor. Çanakkale Belediyesi Encümen kararında, “Konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, halı ve kilim yıkamalarının yasaklanması, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanması, oto kuaför-yıkama işletmelerinde su tüketiminin maksimum 20 metreküp/ay olarak uygulanmasına, oto kuaför-yıkama, halı yıkama hamam, WC vb. gibi su tüketimi yüksek olan iş yerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yer altı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine, böylece yer altı su kullanımının tespitinin yapılmasına, bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama/damlama sistemleri kullanılarak yapılması, park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesine oy birliği ile karar verildi” denildi.

Kararın 31 Aralık’a kadar geçerli olacağı belirtilen açıklamada, “Tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan küresel ısınmanın etkisiyle su kaynaklarının azalması yönünde yaşanmaya başlanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak kentimizin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı'ndaki suyumuzun en yüksek verimi sağlayacak şekilde kullanılabilmesi ve sürdürülebilir su yönetiminin sağlanabilmesi için Belediyemizce önlem alınması adına; daha önce 31 Ekim 2023 tarihine kadar geçerli olan Encümen kararlarının, son toplantı kapsamında 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olması kararlaştırıldı” ifadelerine yer verildi.

Haber: Coşkun Balcı

Çanakkale’ye ikinci sarı uyarı! Bu gece yarısı geliyor Çanakkale’ye ikinci sarı uyarı! Bu gece yarısı geliyor