Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinde yarın (11 Kasım Cumartesi) için fırtına beklendiği duyurularak sarı kodlu uyarı yapılmıştı

Bir saat aradan sonra Çanakkale’ye ikinci kez sarı uyarı geldi. Bu uyarı ise kuvvetli sağanak yağış beklentisine yönelik oldu.

Bu gece saat 00:00 ile yarın 23:00 saatlerini kapsayan İkinci sarı kodlu uyarıda, “Yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Yarın saat sabah 11:00 ile gece 23:00’ü kapsayan ilk sarı kodlu uyarıda ise, “Güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-80 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verilmişti.

Diğer yandan Meteoroloji internet sitesinde ‘Batı Kesimlerde Yerel Şiddetli Yağış Bekleniyor!’ başlığı altındaki bir diğer açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Çanakkale, Balıkesir’in batı ilçeleri ile İzmir’in kuzeyinde, 11.11.2023 Cumartesi günü İzmir, Balıkesir, Manisa ile batı kesimleri başta olmak üzere Aydın’da yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Pazar günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenen şiddetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Haber: Ersan Küçükkuru