Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ulusal Su Seferberliği Su Verimliliği çalışmaları kapsamında Form Eğitim Kurumları İlköğretim Okulu'nda su verimliliği eğitimi düzenledi. 

Öğrencilere suyun doğru ve verimli kullanımı konusunda bilgi vermek amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, su kaynaklarının korunması ve israfın önlenmesi için farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Kalabaklı Köyü Form Eğitim Kurumları İlköğretim Okulu'nda düzenlenen eğitimde öğrencilere su verimliliği ile ilgili temel kavramlar anlatıldı. Etkinlik kapsamında, suyun nasıl daha tasarruflu bir şekilde kullanılabileceği ve su israfının nasıl önlenebileceği konularında bilgiler paylaşıldı. Eğitimin sonunda öğrencilere "Su Dedektifi" kimlik kartları verilerek, çocukların su israfını önleme konusunda birer dedektif gibi davranmaları teşvik edildi.

Çocuklarda Su İsrafı Bilincini Oluşturmak

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu tür etkinliklerle özellikle çocuklarda su israfına karşı duyarlılık oluşturmayı ve suyun doğru kullanımıyla ilgili bilinci artırmayı hedefliyor. Konu ile alakalı konuşan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Su kaynaklarının azaldığını ve tasarruflu kullanılmasının önemini belirterek; “ Suyun verimli ve bilinçli kullanılması konusunda öğrencilerin farkındalığını artıracak bilgiler paylaşarak, su kaynaklarının bütün canlıların yaşamı ve insanlığın geleceği için çok önemlidir. Dünya genelinde su kaynakları giderek azalmaktadır. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Su tasarrufunu her yerde, her koşulda alışkanlık haline getirmelisiniz. Her yerde örnek olup farklı davranış sergileyenleri uyarmalısınız. " şeklinde konuştu.

Eğitici Videolarla Bilinçlendirme Çalışmaları

Eğitim kapsamında, öğrencilere su tasarrufu, israfının önlenmesi ve doğru su kullanımı konularında eğitici videolar gösterilerek, bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Videolar aracılığıyla suyun önemi, su kaynaklarının korunması, sürdürülebilir su kullanımı gibi konularda öğrencilere bilgiler aktarıldı.

Haber: Coşkun Balcı