Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, dün saat 23:05 sıralarında oluşan Çanakkale’yi de sallayan Kandilliye göre 4,5 büyüklüğünde, AFAD’a göre 4,1 büyüklüğünde oluşan Marmara Denizi açıklarındaki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz gün uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Doğan Perinçek,  “Şeytan Üçgeni göbeğinde 4.5 büyüklükte deprem yaşadık. Önceki paylaşımlarımda defalarca söylediğim gibi, Marmara Denizi içinde ‘Şeytan Üçgeni’ yönünde enerji transferi yönlendirmesi var. Şeytan üçgeninin sivri ucu Biga yönünü gösteriyor. Bu enerji transferi Erdek, Biga, Çan Bayramiç, Ayvacık dolayında bulunan fayları harekete geçirmesi söz konusu olabilir. Haritada sadeleştirerek işaretlediğim kırmızı hat olarak işaretli fay zonu üzerinde enerji birikimi olduğunu düşünüyorum. Umarım bu enerji birikimi önümüzdeki 5 sene içinde büyük depreme neden olmaz ve uyumaya devam eden yöneticiler uyanıp tedbir almayı düşünmeye başlar. Bu arada yöre halkı kendi başına yapacakları işler de var. Bunların başında olanı uyuyan yöneticileri uyandırmak. Devamı gelecektir, umarım artçılar 4 büyüklüğü geçmez. Bu depremin öncü olma olasılığı azalmaya başladı. Dikkatli olalım! Halkımıza geçmiş olsun demek yetmiyor. Uyarıyı dikkate alma zamanı geldi geçti” açıklamasında bulundu.

Haber: Veysel Akın Salkın

Çanakkale'de korkutan deprem Çanakkale'de korkutan deprem
'Büyük deprem Çanakkale'ye daha çok yaklaşıyor' diyerek uyardı! 'Büyük deprem Çanakkale'ye daha çok yaklaşıyor' diyerek uyardı!