Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı iş birliğinde, Cumhuriyetin 100. Yıl dönümü anısına gerçekleştirilen "Çanakkale 1922: Kurtuluştan Cumhuriyete" konferansı büyük bir ilgiyle karşılandı.

Troia Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansa, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Yardımcısı Zülküf Memiş, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, akademisyenler ve Çanakkale halkı yoğun bir katılım gösterdi.

Cumhuriyetin Kökenlerine Odaklanıldı

Konferansın açılış konuşmasını yapan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Cumhuriyetin 100. Yılının, Çanakkale için ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Kaşdemir, Cumhuriyete giden yolun temellerinin Çanakkale'de atıldığını vurgulayarak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri iş birliklerinden memnuniyetlerini dile getirdi ve bu iş birliklerinin devam edeceğini belirtti.

Çanakkale'nin Cumhuriyete Giden Yoldaki Önemi

Çanakkale’de kazanılan zaferin dönüm noktası olduğunu dile getiren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, “Çanakkale, dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin yaşandığı, bağımsızlığı uğruna canını feda eden kahramanların şehridir. Çanakkale Savaşları, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük aşkının en somut göstergesidir. Bu savaşlar, milletimizin azim ve kararlılığının, birlik ve beraberliğinin bir sembolüdür. Cumhuriyetimizin kuruluşu, Çanakkale Savaşları'nın zaferi ile mümkün olmuştur. Çanakkale'de kazanılan zafer, milletimizin bağımsızlık mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından biridir. Bu zafer, milletimizin yeniden dirilişidir. Bu ruh, bağımsızlık ve özgürlük aşkıdır. Bu ruh, birlik ve beraberlik ruhudur. Bu ruh, mücadele ve kararlılık ruhudur. Sizler, Çanakkale'nin ruhunu yaşatacak ve taşıyacak olan gençlerimizsiniz. Bu ruhla yetişerek, ülkemizi daha ileriye taşıyacağınıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Coşkun Balcı