Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, sosyal medya hesaplarından yaptığı haritalı paylaşımda son 30 günde Marmara Adası ve Çanakkale dolayında olan depremleri göstererek, bölgede yaşanan irili ufaklı depremlerin öncekilerden farklı olup dikkatleri çektiğini ifade ederek nedenlerini açıkladı.

“Marmara Şeytan üçgeni tekrar devreye girdi” diyen Perinçek şu ifadeleri kullandı; “Özellikle Çan dolayında derinlerde olan depremler son yıllarda pek rastlamadığımız sayıda oldu. Bu depremler Çan dolayında yeşil daire içinde gösterilmiştir. Son 35 günde 20-30km derinlikler arasında 5 adet, 10 ile 20 km derinlikler arasında 4 deprem gerçekleşti. Çan dolayında izlediğimiz faylar derinlerde hareketlendi, kırılmaya başladı. Bunun endişe verici bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Biga ilçemizden güneydoğu yönünde aynı doğrultuda dizilen depremler dikkati çekiyor. Söz konusu alandaki faylar üzerinde olan ve Kırmızı elips içinde gösterilen 4 adet küçük deprem de endişe verici.

Marmara Denizinin batı ucunda Karabiga açıklarında kümeleşen siyah üçgen içinde kalan çok sayıda deprem var. Bunlarda bir tanesi de 26 Ekimde gerçekleşen 3.6 büyüklükteki deprem.

Dünya yüzünde depremin ne zaman olacağını önceden bilinmesini sağlayacak hiç bir alet ve sisten yok fakat depremin yaklaştığını söyleyebiliyoruz. Neye dayanarak söyleyebiliyoruz? Öncelikle yakın zamanda ve günümüzde oluşan depremleri izliyoruz geçmişte olan depremlere bakıyoruz. Bunları analiz edip  bir sonuca varıyoruz.

Bilindiği gibi Erdek, Biga, Çan, Bayramiç, Ayvacık dolaylarındaki faylar 288-500 yıldır uykuda. Bu zaman uzadıkça büyük deprem bize, Çanakkale'ye daha çok yaklaşıyor.”

“Ne oldu da tekrar uykuya daldık?”

Perinçek açıklamalarının devamında ise “Peki biz halk olarak ve yerel yönetimler olarak ne gibi tedbirler aldık, alıyoruz yada almayı düşünüyoruz?” diyerek şu cümleleri kurdu; “6 Şubat depremlerinden sonra uyandık, toplantılar yaptık. Peki sonra ne oldu da tekrar uykuya daldık? Birileri artık Türkiye'de depremler olmayacağını mı söyledi. Siz Çanakkale ili ve ilçelerde aday olmaya çalışan tüm partilerin koltuk sevdalıları, birbirinizin ayağına çelme takıp koltuk kavgasına gireceğinize, başkan seçilirseniz yaklaşan deprem için neler düşündüğünüzü de söyleyin, ne yapacağınız belirtin. Sizden önceki başkanların ilgisiz kaldığı bu konuda siz neler yapacaksınız?”

Haber: Veysel Akın Salkın