Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen 15. Ulusal Kimya Mühendisliği Kongresi, Troia Kültür Merkezi'nde başladı. Kongre, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, üniversitenin rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve davetlilerin katılımıyla açıldı.
 
Açılış seremonisine yoğun katılım sağlandı. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tijen Ennil Bektaş, akademisyenler ve önemli konuklar açılışta yer aldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından müzik dinletisiyle başlayan kongre, açılış konuşmaları ile devam etti. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tijen Ennil Bektaş, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Erenoğlu, kongrenin önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar.
 
Kongrenin ilerleyen günlerinde kimya mühendisliği ile ilgili çeşitli oturumlar, sunumlar ve etkinlikler düzenlenecek.Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler 15.Ulusal Kimya Mühendisliği Kongresi’ne ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Akademik ve sektörel çalışmaların paylaşıldığı, çözüm önerilerinin ve üniversite sanayi işbirliklerinin geliştirildiği kongrede genç araştırmacılar birbirinden farklı oturumlarda çok önemli sunumlar yapılacak. Kongreye katılım gösteren tüm katılımcılara, araştırmacılara kongre boyunca göstereceğiniz emek çaba için teşekkür ederim” dedi.

‘’Çanakkale’nin Tarihi, Doğal Ve Kültürel Güzellikleri Sizlere Aktarılacak’’
 ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ise , “Kimya mühendisliği sanayi devriminden bu yana büyük bir gelişim göstermiş ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi için büyük ölçekli tesisler kurulmasında önemli rol almıştır. Enerji, çevre, sağlık, gıda ve kozmetik gibi pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Bu alanlarda gelişmiş iş gücüne sahip olmak ülkemiz adına gelecekte ekonomik olarak da değer taşıyıcı olacak ve diğer ülkelerde rekabet edilebilirliği için hayati önem arz edecektir. Bunlara ek olarak, ev sahipliğini yapmakta olduğumuz bu kongre birçok bilim dalında ve alt dallarda bilimsel araştırmaların, endüstriyel gelişimlerin paylaşılacağı bir kongre olmaktadır. Kongre hem bilimsel hem de sosyal anlamda zengin bir içeriğe sahiptir. Kongre çerçevesinde düzenlenecek olan etkinliklerin Çanakkale’nin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri sizlere aktarılacaktır. Aynı zamanda, ÇOMÜ olarak bu alanda eğitim veren bir fakültemiz bulunmaktadır. Mühendislik Fakültesinde, hem öğrencilerimiz hem öğretim üyelerimiz akademik ve endüstriyel projelerde yer almaktadır. Kongrenin başarılı bir şekilde ilerlemesini diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.
 
Haber: Veysel Akın Salkın