Çanakkale Belediyesi, tarımın önemini vurgulamak, gelecek nesillere aktarılması ve kent vatandaşlarına farkındalık oluşması için Tohum Takas Şenliği gerçekleştirdi.

Tohum Takas Şenliğine birçok il ve ilçe den gelen katılımcılar stantlarını tanıttılar. Halk Bahçesinde gerçekleştirilen Tohum Takas Şenliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yrd. M. İrfan Mutluay, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Siyasi Parti temsilcileri, Belediye personelleri ve kent vatandaşları katıldı.

Başkan Gökhan, Tohum Takas Şenliği için Halk Bahçesine kurulan hediyelik eşya, tohum ve organik yiyecek stantlarını birer birer gezerek bilgi aldı. Stant sahipleriyle konuşarak fotoğraf çekimi yapıldı. Stant bilgi alış verişinin ardından Başkan Gökhan konuşma gerçekleştirdi.

Tarım sektöründe çok geriye gidildiğini belirten Başkan Gökhan, ‘’2017 yılında tohum sandığımızı açtık. Üretime ve tarıma katkı sağlayan örnek bir projemizdi. 2018 yılından bu yana süren bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Tohum Takas Şenliğimizi başlatıyoruz.  Tohum Takas Şenliğimizi sürdürmek niyetindeyiz çünkü ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi de tarım konusu. Tarımda maalesef çok geriye gittik, üretimlerimiz düştü, ekilen topraklarımız azaldı. Sadece ekilmemekle değil erozyonla, yapılaşma ve betonlaşmayla kaybediyoruz. Toprak metrekaremiz azaldı. Bu da yetmez gibi tohumlarımı muhafaza edemiyoruz ve onları başkaları yurt dışında alıp geliştiriyorlar sonra bize ithal ediyorlar. Şimdi bizde yerel yönetim olarak kırsal kalkınma projelerine destek olmak için yatırımlar yapıyoruz’’ dedi.
 
‘’DAR GELİRLİ ÇİFTÇİLERİMİZİN TOPRAK ANALİZİNİ ÜCRETSİZ YAPTIRIYORUZ’’
‘’Bir başka sorun topraklarımızın verimsiz kullanılması, gübreliyoruz, ilaçlıyoruz, suluyoruz hiç biri bilimsel değil. Eskiden mazot ve gübre desteğinden yararlanabilmek için Tarım İl Müdürlüğünün laboratuvarında toprağınızın testini yaptırabilirdiniz. Bunu kaldırdılar kapattılar. Üniversite de istiyorsan yaptır dediler.  Zaten bu bilinçte değil, sen bunu teşvik edeceksin. Bizde Üniversite ile anlaşma yaptık dar gelirli çiftçilerimizin toprak analizini ücretsiz yaptırıyoruz. Çanakkale Belediyesi olarak fide, tohum üretiyoruz çiftçilerimize veriyoruz. Hedefimiz bize ait olan ürünlerin kaybolmasını engellemek’’ dedi.
 
‘’DÜNYANIN EN VERİMLİ TOPRAKLARINDA YAŞIYORUZ’’
‘’İlaçlamayı çok verimli bir şekilde, biçimde eşit olarak sağlayacağız. İlaçlama dediğinizde motorla değil elle yapıldığında tarlanın yarısında insanlar yoruluyor. Ne kadar ilaçlama yapılacağını karışımının ne olacağını bilmek bunların hepsi soru işareti. Halbuki bunlar artık bilimsel ve dijital ortamda yapılıyor. Gelişmiş ülkelerde bu teknolojiler kullanılıyor artık bizde 15 mayıstan sonra yeni bir anlayışla tarım üzerinde çok ciddi yeni atılımlar ve yatırımlar yapmamız lazım çünkü Dünyanın en verimli topraklarında yaşıyoruz’’ dedi.  Köylerde ki göçü engellemenin alt yapı sorunlarını düzenleyip daha sosyal bir alan yaratılmasını gerektiğini belirterek açıklamalarına devam eden Başkan Gökhan, Tarımda köylerde ki göçleri önlememiz lazım. Büyük imkanlar tanımamız lazım. Köylerin alt yapılarını düzenlenmemiz lazım ki orada aile kurabilesinler, köy okullarının yeniden açılması gerekiyor ki oradaki sosyal yaşamı sağladıktan sonra verimli bir ürün elde edip çok para kazanmalarını sağlayarak gençleri o topraklarda muhafaza etmesini sağlamamız gerekiyor’’ diyerek sözlerini tamamladı.
 
Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yrd. M. İrfan Mutluay, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan ve Siyasi Parti temsilciler ile birlikte tohum takası gerçekleştirildi.
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ve Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Onur Sinan Türkmen  ‘’Kuraklık ve Depremin Tarıma Etkileri’’ adlı panel düzenledi. ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin  ‘’Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştirme Teknikleri ve Kullanımı Alanları’’ adıyla söyleşi gerçekleştirdi.

 Yerel Tohum Takas Şenliği fide dağıtımı ile sona erdi.
 
Haber: Senem Erdem İnal