Törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mirza Tokpunar, Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Metehan Uzun, Genel Sekreter Sami Yılmaz ile idareciler ve mezun öğrencilerin velileri katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda mezun öğrenciler adına konuşmayı Dönem Birincisi Oytun Türkan yaptı. 6 yıllık yorucu eğitimlerini tamamladıkları için mutlu olduğunu ifade eden Türkan, “Tıp eğitimi sadece kitaplardan ibaret değildir. Fakültenin daha ilk yıllarında öğretilen ‘hastalık yoktur hasta vardır’ cümlesi bize bu meslekte tek bir doğru olmadığını ayrıca hastaya yararlı olabilmek adına, tıp eğitiminin büyük bir kısmını oluşturan usta çırak ilişkisi içerisinde değerli hocalarımızın mesleki deneyimlerinden yararlanmamız gerektiğini anlatmaktadır. Bu yüzden ön hekimlerin hocalarıyla beraber daha çok vakit geçirmesi, fikir alışverişinde bulunması ve belli bir plan program dahilinde bunların sıkça tekrarlanması elzemdir” dedi. Türkan, “Diplomamı, bizim için canlarını feda eden diplomaların gerçek sahibi aziz şehitlerimize armağan ediyorum” diye konuştu.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Demiraran, ÇOMÜ’nün ilk 10 bine giren çok başarılı öğrencilerin tercih ettiği önemli bir eğitim kurumu olduğunu belirterek, “Kuruluşundan bugüne oldukça ilerlemeler kaydetmiş, 150’ye yakın öğretim üyesi ve hemen hemen tüm bilim dallarının olduğu nadide bir merkez olmuştur. Organ nakli, açık kalp cerrahisi, yoğun bakımları ve diğer tüm branşları ile Çanakkale ve Çevre illere iyi bir hizmet vermektedir. Yeni hastane binası yıl sonuna doğru hizmete açılacak, öğrencilerimiz için yeni bir morfoloji binasının da ön çalışmaları bitmiş olup inşallah önümüzdeki sene faaliyete geçecektir” dedi.
Fakültenin 16. yılında 4. döneminde 72 mezununu uğurladığını ifade eden Dekan Demiraran “Sizlere katkılarınızdan dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır. Bugün gururla yemin ve mezuniyet törenlerini yaptığımız sevgili genç arkadaşlarımız, son derece güç, zaman zaman bunaltıcı koşullar altında, bilgi, beceri ve tutum donanımları yüksek derecede olan öğretim üyelerimizin ve kendilerinin üstün yetenekleri ve özverili çalışmaları sayesinde yüksek potansiyellerini açığa çıkarabilmişler ve bugünkü başarıya kavuşmuşlardır” şeklinde konuştu.
ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mirza Tokpunar ise “Genç doktorlarımızın heyecanlarına rektörlük olarak katılıyoruz ve yürekten kutluyoruz. Onlara bu ülke insanının çok ihtiyacı var. Biliyorsunuz ki bilim sürekli gelişiyor. Tıp eğitimine, tıbbi çalışmalara özellikle teknolojik gelişmelerin çok büyük katkısı var. Mezun olmakla eğitim bitmiyor; araştırmak, bilgiyi yenilemek ve sürekli geliştirmek gerekiyor. Size hayatınızda bu yönde başarılar diliyorum. Buraya kadar gelip Tıp Fakültesi’ni bitirip başarmışsanız bundan sonraki hayatınızda da size güveniyor ve inanıyoruz. Çok değerli velilerimizin sevinçlerine, büyük heyecanlarına da katılıyor onları da yürekten tebrik ediyoruz” dedi.
Tören mezuniyet diplomalarının öğretim üyelerince takdimiyle sona erdi.


Kaynak: İHA