Çanakkale'nin Çan ilçesinde Çanakkale Caddesi, Çan Barış Yolu ve Çan Anadolu Lisesi bahçesine kurulan 60 yemek standıyla yemekler dağıtıldı. Kale Grubu yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, ile eşi Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay’ın ev sahipliği yaptığı iftar yemeği 20 bin katılımcı ile düzenlendi.

İftar programına; eski Başbakan Yıldırım Akbulut, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu, Kale Grubu şirketlerinin müdür ve yöneticileri, çevre ilçelerin kaymakam ve belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda devlet erkanı katıldı.
İftar yemeği ilahi programı ile başladı. Yemeğe katılan misafirlerin masalarını ziyaret ederek katılan misafirlere teşekkür eden Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, iftar yemeğinin öncesi bir konuşma yaptı.

Okyay konuşmasında; " Bu yıl bu iftar soframızı, kadir gecesinin manevi iklimini yaşadığımız, Ramazan-ı Şerif’in barış ve esenlik getirmek üzere yaradılışın bilgisini içeren, bizlere vahiy olan kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı, bayram sevincine sayılı günlerin kaldığı bu özel gecede kurduk. Yine her sene misafirperverliği ramazana ve bu sofralara verdiği önem ile bizimle bu sofrada olmaktan her zaman mutluluk duyan ancak bundan 40 gün önce kaybettiğimiz değerli büyüğümüz, kurucumuz, babam İbrahim Bodur’u da böyle önemli ve anlamlı bir gecede hep birlikte anacağız inşallah. Kimi insanlar yaşamları kadar ölümleriyle de bir şeyler anlatır. Babam hayatı boyunca üretimin temel mesele olduğunu, Anadolu’nun sanayileşmeden, Türkiye’nin sanayileşemeyeceğini de dile getirdi. Çanakkale ruhunun hüküm sürdüğü bu topraklarda Cumhuriyet’in yeni kurulduğu günlerde, o ruhla büyüdü. Babamın Anadolu’da sanayileşme misyonu ve vizyonu herkes tarafından örnek alınmalı. Çan gibi bir ekosistem kurmuş olması ki bu akşam bu havayı hep birlikte teneffüs ediyoruz. Şu gök kubbenin altında, bu Çanımızın sokaklarında, Çan ve civar köylerden gelen 20 bin kişi iftar ediyoruz. Bu ne büyük bir nimettir buna şükretmeyip, hamd etmeyip, neye hamd edeceğiz? Gerçekten Allah’a sonsuz şükürler olsun. Böyle bir havayı böyle bir atmosferi bizlere solumamıza izin verdiği için. Türkiye’nin sanayileşmesi ve çağdaşlaşması bir dünya markası oluşturma ve göçün önlenmesi için bir Türk yönetim modeli bence ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Sanayicilik gibi meşakkatli bir işi kutsal bir ibadet gibi gördü babam ve tüm hayatı boyunca büyük bir şevk ile çalışarak örnek oldu ve yüzünden hiç eksik etmediği gülümsemesi ile kalplere taht kurdu. O bir yönlendiriciydi. Sanayinin gelişmesi için çevresine, arkadaşlarına ve ülkesine hep destek oldu, teşvik etti. Babam, toprakta başlayıp, gökyüzüne çıktı. Bugün yeryüzünde Kale’nin ürettiği seramikler kadar, gökyüzünde Kalenin parçalarını ürettiği uçaklar dolaşıyor. Vizyonerlik ile köye yatırım yaparak, bölgesini kalkındırarak ve ülke bütününe hizmet ederek bağdaştırdı. Manevi kalkınmaya ekonomik kalkınma kadar önem de verirdi. Bir memlekette kalkınma fabrika bacalarının yanında yükselen minareleri gördükçe olur derdi. Ahlak, dürüstlük, kanaat her şeyde vazgeçilmez ölçüsüydü. Allah lafını hiç dilinden düşürmeden, herkese ve her kesime cesaret verip, yol gösteren, Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, hem mille hem yerli bir insandı. Özel bir teşekkürüm var benim, oda bu yöre halkına, Çan Halkına ve Çanın civarındaki köylere. Bir insan bu kadar hizmet ettiği bir yerde, bu kadar bağrına basılarak mı karşılanır. Gerçekten cenazeyi getirdiğimiz akşam bu yollar hınca hınç, şimdiki gibi doluydu. Sizin bu gösterdiğiniz vefaya İbrahim Bey’i bizler kadar sahiplenmenizi ve onu kalbinizde yaşatmanıza biz aile olarak çok müteşekkiriz. Bütün ailem adına hepinize bir kez daha şükranlarımı ifade ediyorum. Bizi çok mütehassıs ettiniz’’ dedi.

Yemeğin ardından, Çan Hacı İbrahim Bodur Stadı’nda mevlithanların katılımıyla teravih namazı kılınarak 40 gün önce hakkın rahmetine kavuşan Kale Grubu Onursal Başkanı merhum İbrahim Bodur’un 40 mevlidi yapıldı.


Kaynak: İHA